X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prezes Andrzej Siezieniewski: w otoczeniu cyfrowym radio nie może pozostawać wyspą analogową

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 09:24
Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia uważa, że cyfryzacja pomoże Polskiemu Radiu w realizacji misji i dostosowaniu oferty do potrzeb różnych odbiorców.
Audio
  • Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski o roli radia w przeszłości i jego rozwoju w przyszłości (Sygnały dnia/Jedynka)
Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia
Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Polskie Radio obchodzi swoje 90-lecie. O roli, jaką odegrało ono w historii, mówił w radiowej Jedynce jego prezes, Andrzej Siezieniewski.

- Radio przełamało dotychczasowe bariery komunikacyjne, stworzyło możliwość bycia w wielu miejscach, wszędzie tam, gdzie dzieją się rzeczy istotne z punktu widzenia zwykłych zainteresowań człowieka, ale także z punktu widzenia jego pasji, hobby, celów życiowych - powiedział Andrzej Siezieniewski.

- Radio odpowiedziało na uśpione oczekiwania społeczeństwa, obudziło potrzebę wiedzy, przyspieszyło rozwój cywilizacyjny - dodał.

Prezes PR mówił o fascynującej historii początków radia i jego pierwszych dniach. Już 10 lutego po raz pierwszy w eterze pojawiła się prognoza pogody. - W tamtym czasie nie wolno było radiu publikować informacji, ponieważ prasa miała bardzo silną pozycję i radio toczyło przez kilka następnych lat wojnę z popołudniówkami. Mogło podawać informacje dopiero po godzinie 17.00, gdy ukazały się popołudniówki - powiedział.

Obecnie otwiera się zupełnie nowy rozdział w historii Polskiego Radia - cyfryzacja. - Głęboko wierzę, że to będzie sukces - powiedział Andrzej Siezieniewski, który jest jednym z prekursorów cyfryzacji radia w Polsce. - W otoczeniu cyfrowym, radio nie może pozostać wyspą analogową - dodał.

Jak podkreślił, cyfryzacja stwarza możliwość pełniejszej realizacji zadań. Dzięki temu wszystkie stacje Polskiego Radia będą miały zasięg ogólnopolski i będzie można stworzyć kolejnych pięć programów, które zostaną precyzyjnie zaadresowane do konkretnych grup słuchaczy.

Andrzej Siezieniewski mówił także o kwestii finansowania mediów publicznych. - Państwo, które chce mieć media publiczne, musi o nie zadbać, musi stworzyć warunki finansowe do ich funkcjonowania - stwierdził. Dodał, że wyobraża sobie funkcjonowanie radia bez reklam. Andrzej Siezieniewski podkreślił, że Niemcy wprowadzili ustawowo opłatę audiowizualną i liczy na to, że w Polsce również się to uda. - Media publiczne nie służą zarabianiu pieniędzy dla swojego właściciela, czyli dla państwa - podkreślił. - Wierzę, że ustawodawca niebawem taki dokument ustanowi i w dziedzinie finansów mediów publicznych zapanuje porządek i ład - stwierdził.

Prezes PR podkreślił ważną rolę pierwszego dyrektora Polskiego Radia, Zygmunta Chamca, który był prekursorem wymiany międzynarodowej między rozgłośniami europejskim i inicjatorem pierwszej transmisji muzycznej z Warszawy do Wiednia. W uznaniu zasług zarząd Polskiego Radia nada imię Zygmunta Chamca najbardziej reprezentacyjnej sali w siedzibie.

Jakie jest pierwsze radiowe wspomnienie Andrzeja Siezieniewskiego? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania audycji.

Obchody 90. rocznicy istnienia Polskiego Radia >>>

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Andrzej Siezieniewski (prezes Polskiego Radia)

Godzina emisji: 8.15

Data emisji: 03.02

bk/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. "Było i nadal jest prekursorem"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 10:51
1 lutego 1925 roku ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie został wyemitowany pierwszy program radiowy. Tę datę uważa się za początek polskiej radiofonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Komorowski: Polskie Radio odgrywa rolę instrumentu jednoczącego ludzi. Obchody 90. rocznicy istnienia Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 11:50
- Jestem przekonany, że Polskie Radio odgrywa rolę instrumentu jednoczącego ludzi. Pamiętam, kiedy radia słuchało się rodzinnie. Tak pewnie długo jeszcze pozostanie. Bo jeśli coś chcemy wiedzieć, to sami siebie pytamy: co słychać? Nie pytamy: co widać. A o tym, co słychać, najlepiej opowiada radio - mówił prezydent podczas uroczystego sympozjum z okazji 90. rocznicy istnienia Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Janusz Adamowski: Polskie Radio prekursorem w wielu sferach

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 08:18
- Polskie Radio jest liderem w wielu sferach, zwłaszcza jeśli chodzi o przemianę technologiczną - mówił w radiowej Jedynce przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia S.A. - prof. dr hab. Janusz Adamowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister kultury: Polskie Radio najważniejszym medium opowiadającym wszechstronnie o kulturze

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 09:25
- Polskie Radio to chyba najważniejsze medium opowiadające ludziom wszechstronnie o kulturze - mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego. Małgorzata Omilanowska wchodzi w skład Honorowego Komitetu Obchodów 90-lecia Polskiego Radia. Przewodnictwo nad nim objął Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń