Prezes Andrzej Siezieniewski: w otoczeniu cyfrowym radio nie może pozostawać wyspą analogową

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 09:24
Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia uważa, że cyfryzacja pomoże Polskiemu Radiu w realizacji misji i dostosowaniu oferty do potrzeb różnych odbiorców.
Audio
  • Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski o roli radia w przeszłości i jego rozwoju w przyszłości (Sygnały dnia/Jedynka)
Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia
Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Polskie Radio obchodzi swoje 90-lecie. O roli, jaką odegrało ono w historii, mówił w radiowej Jedynce jego prezes, Andrzej Siezieniewski.

- Radio przełamało dotychczasowe bariery komunikacyjne, stworzyło możliwość bycia w wielu miejscach, wszędzie tam, gdzie dzieją się rzeczy istotne z punktu widzenia zwykłych zainteresowań człowieka, ale także z punktu widzenia jego pasji, hobby, celów życiowych - powiedział Andrzej Siezieniewski.

- Radio odpowiedziało na uśpione oczekiwania społeczeństwa, obudziło potrzebę wiedzy, przyspieszyło rozwój cywilizacyjny - dodał.

Prezes PR mówił o fascynującej historii początków radia i jego pierwszych dniach. Już 10 lutego po raz pierwszy w eterze pojawiła się prognoza pogody. - W tamtym czasie nie wolno było radiu publikować informacji, ponieważ prasa miała bardzo silną pozycję i radio toczyło przez kilka następnych lat wojnę z popołudniówkami. Mogło podawać informacje dopiero po godzinie 17.00, gdy ukazały się popołudniówki - powiedział.

Obecnie otwiera się zupełnie nowy rozdział w historii Polskiego Radia - cyfryzacja. - Głęboko wierzę, że to będzie sukces - powiedział Andrzej Siezieniewski, który jest jednym z prekursorów cyfryzacji radia w Polsce. - W otoczeniu cyfrowym, radio nie może pozostać wyspą analogową - dodał.

Jak podkreślił, cyfryzacja stwarza możliwość pełniejszej realizacji zadań. Dzięki temu wszystkie stacje Polskiego Radia będą miały zasięg ogólnopolski i będzie można stworzyć kolejnych pięć programów, które zostaną precyzyjnie zaadresowane do konkretnych grup słuchaczy.

Andrzej Siezieniewski mówił także o kwestii finansowania mediów publicznych. - Państwo, które chce mieć media publiczne, musi o nie zadbać, musi stworzyć warunki finansowe do ich funkcjonowania - stwierdził. Dodał, że wyobraża sobie funkcjonowanie radia bez reklam. Andrzej Siezieniewski podkreślił, że Niemcy wprowadzili ustawowo opłatę audiowizualną i liczy na to, że w Polsce również się to uda. - Media publiczne nie służą zarabianiu pieniędzy dla swojego właściciela, czyli dla państwa - podkreślił. - Wierzę, że ustawodawca niebawem taki dokument ustanowi i w dziedzinie finansów mediów publicznych zapanuje porządek i ład - stwierdził.

Prezes PR podkreślił ważną rolę pierwszego dyrektora Polskiego Radia, Zygmunta Chamca, który był prekursorem wymiany międzynarodowej między rozgłośniami europejskim i inicjatorem pierwszej transmisji muzycznej z Warszawy do Wiednia. W uznaniu zasług zarząd Polskiego Radia nada imię Zygmunta Chamca najbardziej reprezentacyjnej sali w siedzibie.

Jakie jest pierwsze radiowe wspomnienie Andrzeja Siezieniewskiego? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania audycji.

Obchody 90. rocznicy istnienia Polskiego Radia >>>

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Andrzej Siezieniewski (prezes Polskiego Radia)

Godzina emisji: 8.15

Data emisji: 03.02

bk/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. "Było i nadal jest prekursorem"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 10:51
1 lutego 1925 roku ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie został wyemitowany pierwszy program radiowy. Tę datę uważa się za początek polskiej radiofonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Komorowski: Polskie Radio odgrywa rolę instrumentu jednoczącego ludzi. Obchody 90. rocznicy istnienia Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 11:50
- Jestem przekonany, że Polskie Radio odgrywa rolę instrumentu jednoczącego ludzi. Pamiętam, kiedy radia słuchało się rodzinnie. Tak pewnie długo jeszcze pozostanie. Bo jeśli coś chcemy wiedzieć, to sami siebie pytamy: co słychać? Nie pytamy: co widać. A o tym, co słychać, najlepiej opowiada radio - mówił prezydent podczas uroczystego sympozjum z okazji 90. rocznicy istnienia Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Janusz Adamowski: Polskie Radio prekursorem w wielu sferach

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 08:18
- Polskie Radio jest liderem w wielu sferach, zwłaszcza jeśli chodzi o przemianę technologiczną - mówił w radiowej Jedynce przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia S.A. - prof. dr hab. Janusz Adamowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister kultury: Polskie Radio najważniejszym medium opowiadającym wszechstronnie o kulturze

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 09:25
- Polskie Radio to chyba najważniejsze medium opowiadające ludziom wszechstronnie o kulturze - mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego. Małgorzata Omilanowska wchodzi w skład Honorowego Komitetu Obchodów 90-lecia Polskiego Radia. Przewodnictwo nad nim objął Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń