Pakiet onkologiczny. Lekarze: trudno dotrzymać terminów

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 16:00
Są już pierwsze jednostki, które wypowiedziały umowę na realizowanie pakietu onkologicznego. Ministerstwo zdrowia uspokaja, że pacjenci nie zostaną bez opieki.
Audio
  • Pakiet onkologiczny. Lekarze: trudno dotrzymać terminów (Sygnały dnia/Jedynka)
Jaka będzie przyszłość pakietu onkologicznego?
Jaka będzie przyszłość pakietu onkologicznego?Foto: Glow Images/East News

Jedną z takich placówek jest przychodnia z gdańskiej Orunii. - Wnioski z pierwszych wizyt pacjentów i analiza dokumentów spowodowała, że część naszych kolegów podjęła decyzję o wycofaniu się - mówi dr Jan Tumasz, przewodniczący Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia.

- Każdy ma prawo wypowiedzieć podpisaną umowę, niemniej zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, musi to zostać poprzedzone okresem wypowiedzenia, który trwa trzy miesiące. To dostateczny czas, by zabezpieczyć kwestie związane z leczeniem pacjentów - tłumaczy Andrzej Troszyński, rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ.

Przedstawiciele resortu zdrowia zapewniali w radiowej Jedynce, że "pakiet onkologiczny jest dla najlepszych, którzy są w stanie dać pacjentom gwarancję terminów". - To jest leczenie, które wymaga specjalistycznego oka, wiedzy, kompetencji i sprzętu. Niektórzy rzucili się na pakiet, licząc, że będą dodatkowe środki, a nie są ich w stanie pozyskać, bo nie mają pacjentów, nie mają kim ich leczyć - zaznacza wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Jakie problemy pojawiają się w innych jednostkach realizujących pakiet onkologiczny? - Trudno dotrzymać terminów. I nie jest to uwarunkowane naszą złą wolą czy niechęcią do intensywnej pracy, ale ograniczonymi zasobami lokalowymi - wyjaśnia Rafał Staszewski, zastępca dyrektora Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

***

Przygotował: Mariusz Filar

Goście: dr Jan Tumasz (przew. Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia), Sławomir Neumann (wiceminister zdrowia), Andrzej Troszyński (rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ), Rafał Staszewski (z-ca dyrektora Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu).

Data emisji: 6.02.2015

Godzina emisji: 6.25

Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały dnia".

(mk/ag)

Czytaj także

Dr Sutkowski: lekarz rodzinny nie jest alfą i omegą

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 15:15
Lekarz rodziny jest zakotwiczony w pewny środowisku, w którym otrzymał ogromny mandat zaufania w postaci deklaracji wyboru - powiedział dr Michał Sutkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: lekarze z obaw i niewiedzy nie stosują leków, które uśmierzyłyby ból

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 09:55
- Mamy problem z leczeniem bólu nowotworowego w Polsce. Walczymy o zmianę świadomości wszystkich uczestników tego procesu, przede wszystkim pacjentów i ich lekarzy - mówi Igor Radziewicz-Winnicki.
rozwiń zwiń