25 lat Caritas Polska. Pomoc, którą widać

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 09:16
- Przez ostatnie 25 lat udało się nam przeprowadzić wiele projektów, ale też chyba uwrażliwić społeczeństwo na współpracę z organizacjami charytatywnymi - mówi ks. Marian Subocz, szef Caritas Polska.
Audio
  • Ks. Marian Subocz o działalności Caritas Polska i obchodach 25-lecia organizacji (Sygnały dnia/Jedynka)
Od 25 lat Caritas Polska na terenie całego kraju prowadzi jadłodajnie, noclegownie, świetlice terapeutyczne i hospicja
Od 25 lat Caritas Polska na terenie całego kraju prowadzi jadłodajnie, noclegownie, świetlice terapeutyczne i hospicjaFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

10 października 1990 roku, po blisko 40 latach przerwy, Caritas wznowił działalność w Polsce jako instytucja charytatywna Konferencji Episkopatu Polski. Obecnie organizacja ta koordynuje pracę 44 Caritas diecezjalnych i archidiecezjalnych, ponad 5 tys. parafialnych zespołów Caritas i 100 tys. wolontariuszy. - Ostatnie badania OBOP mówią, że Caritas jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o rozpoznawalność i chęć wspierania. Przed nami jednak jeszcze wiele pracy, przede wszystkim, żeby zaangażować jak najwięcej wolontariuszy - podkreśla w Jedynce ks. Marian Subocz.

Caritas Polska prowadzi jadłodajnie, noclegownie, świetlice terapeutyczne i hospicja. Działalność organizacji wykracza również poza granice kraju. - Pomagamy w 20 krajach, obecnie również na Ukrainie. Współpracujemy z tamtejszym Caritasem, zarówno Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. Zaangażowaliśmy się w między innymi w akcję "Rodzina rodzinie". Za naszym pośrednictwem na Ukrainę trafiło 10 tys. paczek. Pomagamy też Ukraińcom polskiego pochodzenia, którzy przebywają w naszym ośrodku w Rybakach - tłumaczy dyrektor.

Gość Jedynki zapowiedział również, że jeszcze w lutym uruchomiona zostanie tzw. platforma charytatywna, czyli internetowy serwis społecznego wsparcia inicjatyw charytatywnych.

Kulminacją obchodów 25-lecia Caritas Polska będzie zaplanowana na 10 października międzynarodowa konferencja. Patronem medialnym Roku Caritasu jest Polskie Radio.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Krzysztof Rzyman
Gość: ks. Marian Subocz (dyrektor Caritas Polska)
Data emisji: 7.02.2015
Godzina emisji: 7.14

pg/iwo

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dyrektor Caritas we Lwowie: Ukraińcy są pełni nadziei

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 15:18
- Mimo, że z każdym dniem sytuacja materialna społeczeństwa się pogarsza to mówią, że wreszcie odbili się od dna - powiedział w radiowej Jedynce ksiądz Wiesław Dorosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Informacyjna Agencja Radiowa nagrodzona przez Caritas Polska

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2014 13:46
Caritas Polska nagrodziła pomagających ubogim. Na specjalnej gali w Warszawie, ta największa polska organizacja charytatywna, po raz 13 przyznała wyróżnienia „Ubi Caritas”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Caritas apeluje o pomoc bezdomnym. "Miejsc w schroniskach brakuje już nie tylko w zimie"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 08:34
Caritas Polska, wraz z zespołami Caritas zajmującymi się pomocą osobom bezdomnym, apelują o pomoc i proszą o "wyobraźnię miłosierdzia"; podkreślają, że obecnie trwa najtrudniejszy dla osób bezdomnych czas w roku.
rozwiń zwiń