X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

90 lat Polskiego Radia. Mikrofony ważyły sześć kilogramów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 09:22
Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku Polskie Radio poszerzało zasięg, powstawały kolejne rozgłośnie, w tym bardzo znana lwowska. Początkowo większość stacji działała na bardzo słabym sprzęcie.
Audio
  • 90-lecie Polskiego Radia. Trudne początki (Jedynka)
Roman Rudniewski (1893-1965) , dyr. Próbnej Stacji Radionadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, 1925 r. Archiwum Polskiego Radia.
Roman Rudniewski (1893-1965) , dyr. Próbnej Stacji Radionadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, 1925 r. Archiwum Polskiego Radia.

Jak wyjaśnił Krzysztof Michalski, dziennikarz naukowy radiowej Jedynki, stacja we Lwowie była bardzo prymitywna, korzystano z baraków, które były przygotowane na targi. W studiach - jak opowiedział inżynier Polskiego Radia Adolf Herzig - był jeden, ważący sześć kilogramów, mikrofon.
Prymitywne były też radioodbiorniki, ale ich posiadanie - jak zwrócił uwagę zmarły w 1999 roku pisarz i publicysta Jerzy Waldorff - było dowodem wysokiego statusu społecznego. - I patrzyli wszyscy na siebie z niejaką dumą: oto w Poznańskiem, gdzieś pod Trzemesznem, słychać jak w Warszawie grają Chopina. I to grają cudownie, bowiem te trzy czy cztery takty, które z tych straszliwych świstów i zgrzytów doleciały, wydawały się po prostu bajecznie piękną muzyką - wspomniał.
Muzyka w radiu w tamtych czasach nadawana była nie z taśm czy płyt, a grana na żywo. W ówczesnych warunkach, jak podkreślił inżynier Władysław Cetner, było to trudne zadanie. Jak przyznał, kiedy soliści Jan Kiepura i Wiktor Brégy, którzy prywatnie nie przepadali za sobą, zaczynali się kłócić na korytarzu trzeba było interweniować, bo izolacja była kiepska i wszystko, co mówili wyłapywał mikrofon.
Z okazji 90-lecia Polskiego Radia Jedynka przygotowała specjalny cykl, w którym przypomina historię rozgłośni. Jego kolejne odsłony pojawiać będą się na antenie w każdy wtorek i czwartek w "Sygnałach dnia" i "Popołudniu z Jedynką" (do 21 kwietnia włącznie).
***
Przygotowała: Katarzyna Pilarska
Data emisji: 10.02.2015
Godzina emisji: 6.25
Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały dnia".

(kk/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Wszystko zaczęło się od tego komunikatu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 20:21
"Halo, halo. Tu próbna radiostacja Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego. Warszawa, Polska, długość fali 385 m - brzmiał komunikat nadany 1 lutego 1925 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Hejnał od początku na żywo

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 09:20
Polskie Radio do samych początków swojego istnienia starało się nadawać relacje z najważniejszych wydarzeń i być przy tym jak najbardziej autentyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna historia Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 12:10
Polska radiofonia obchodzi 90. rocznicę powstania. Z tej okazji w "Muzycznej Jedynce" wspominaliśmy z Dariuszem Michalskim legendarne audycje muzyczne Polskiego Radia.
rozwiń zwiń