Irena Wóycicka: cofnięcie zmian w emeryturach wątpliwe

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 08:57
- W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego wydaje się mało prawdopodobne, żeby Trybunał zaakceptował powrót do zróżnicowanego wieku emerytalnego - mówiła Irena Wóycicka, minister w Kancelarii Prezydenta.
Audio
  • Irena Wóycicka, minister w Kancelarii Prezydenta: cofnięcie zmian w emeryturach wątpliwe (Sygnały dnia/Jedynka)
Irena Wóycicka
Irena WóycickaFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany, będzie dążył do cofnięcia ustawy podwyższającej wiek emerytalny do 67 lat. Skrytykował prezydenta Bronisława Komorowskiego za poparcie tego rozwiązania.

Prezydent Komorowski, odnosząc się do tej wypowiedzi, stwierdził, że zapowiedź obniżenia wieku emerytalnego jest w jego przekonaniu "naigrywaniem się z prostego człowieka".

W 2010 roku Trybunał stwierdził, że zróżnicowanie wieku emerytalnego jest uzasadnione, ale "różnice te będą w przyszłości w mniejszym stopniu uzasadniać zróżnicowanie" i w związku tym Trybunał "postanowił zasygnalizować Sejmowi rozważenie potrzeby podjęcia działań ustawodawczych zmierzających do stopniowego zrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn".

Według gościa Jedynki obietnice Andrzeja Dudy w świetle orzeczeń TK wydają się wątpliwe. - Ci wszyscy, którzy uważają, że podniesienie wieku emerytalnego było nie w porządku, powinni jednym tchem mówić, że obiecują niższy wiek i niższe emerytury - podkreśliła Wóycicka.

Minister powiedziała, że jedynym celem podniesienia wieku emerytalnego jest zapewnienie, aby emerytury nie prowadziły do ubóstwa. - To takie rozwiązanie, że dłużej pracujemy, ale nie podnosimy składek, czyli nie obciążamy kolejnych pokoleń - zauważyła.

Irena Wóycicka przyznała, że cieszy ją fakt, że rząd patrzy długofalowo na system emerytalny. - Ze wszystkich analiz wiadomo, że poziom emerytur w stosunku do wynagrodzeń będzie spadać i to powoduje, że sporo osób może znaleźć się w sytuacji ubóstwa i trzeba na to odpowiedzieć - tłumaczyła.

Minister Wóycicka zauważyła, że bezrobocie osób w wieku okołoemerytalnym było zawsze bez porównania niższe niż bezrobocie średnie. - Fundamentalne zmiany, jeśli chodzi o wiek emerytalny wprowadziła reforma z 2009 roku, która w zasadzie ograniczyła możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Nie widać negatywnych skutków tej zmiany na rynku pracy, jeśli chodzi o osoby starsze - podkreśliła.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził : Przemysław Szubartowicz

Gość: Irena Wóycicka (minister w Kancelarii Prezydenta)

Data emisji: 11.02.2015

Godzina emisji: 8.20

to, pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd podniósł wiek emerytalny, by łatać dziurę budżetową?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 16:45
Choć rząd zapewniał, że to tylko zmiany strukturalne, to podwyższenie wieku emerytalnego przyniesie realne korzyści dla budżetu. Pisze o tym wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytura w wieku 67 lat? Gwiazdowski: możemy o niej zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 07:42
Podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia nie oznacza, że tak już zostanie. Żyjemy coraz dłużej, rodzi się coraz mniej dzieci i stajemy się krajem ludzi w podeszłym wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda: Polsce potrzebna aktywna prezydentura

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 22:40
Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda zapowiedział, że jego prezydentura będzie aktywna i otwarta, nie będzie prezydenturą obaw. W Warszawie odbyła się konwencja, którą PiS otworzyło kampanię prezydencką swojego kandydata.
rozwiń zwiń