90 lat Polskiego Radia. Relacje z najważniejszych wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 10:32
Niemal od samego początku Polskie Radio towarzyszyło w ważnych dla Polski wydarzeniach i przekazywało relacje z miejsc, w których działo się coś istotnego.
Audio
  • 90 lat Polskiego Radia. Historie dobrze opowiedziane odc. 4 (Sygnały dnia/Jedynka)
Pogrzeb marszałka Józefa Piłsudskiego
Pogrzeb marszałka Józefa PiłsudskiegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

W 1935 roku zmarł marszałek Józef Piłsudski, w 1939 Roman Dmowski, a lutym 1939 roku w Zakopanem rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Relacje można było usłyszeć w radiu.

W 1939 roku Polskie Radio odnotowało milionowego słuchacza. Jednak odbiornik radiowy był nadal czymś rzadkim, choć odbiorniki kryształkowe stopniowo były zastępowane odbiornikami lampowymi.
90 lat Polskiego Radia w Jedynce >>>

W marcu Radio transmitowało z Krakowa wizytę ministra spraw zagranicznych Włoch, hrabiego Galeazzo Ciano. 5 maja minister Józef Beck wygłosił w Sejmie słynne przemówienie, w którym odrzucił żądania III Rzeszy włączenia Gdańska do Niemiec i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych.
30 sierpnia 1939 roku wprowadzono powszechną mobilizację, a 31 sierpnia przebrani w polskie mundury hitlerowcy napadli na niemiecką radiostację w Gliwicach dając pretekst do rozpoczęcia wojny, która 1 września stała się faktem.

Od tego czasu Polskie Radio pełniło głównie rolę informacyjną. Radio relacjonowało także napaść Związku Radzieckiego na Polskę 17 września. 23 września 1939 roku Władysław Szpilman po raz ostatni grał na żywo recital utworów Chopina. Żeby uniemożliwić korzystanie przez Niemców z radiostacji w Raszynie podjęto decyzję o jej zniszczeniu.
Pod niemiecką okupacją posiadanie radioodbiorników było zakazane.

Z okazji 90-lecia Polskiego Radia Jedynka przygotowała specjalny cykl, w którym przypomina historię rozgłośni. Jego kolejne odsłony pojawiać będą się na antenie w każdy wtorek i czwartek w "Sygnałach dnia" i "Popołudniu z Jedynką" (do 21 kwietnia włącznie).
***
Przygotowała: Katarzyna Pilarska
Data emisji: 12.02.2015
Godzina emisji: 6.25
Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały dnia".

(ag/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Mikrofony ważyły sześć kilogramów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 09:22
Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku Polskie Radio poszerzało zasięg, powstawały kolejne rozgłośnie, w tym bardzo znana lwowska. Początkowo większość stacji działała na bardzo słabym sprzęcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Matul i antenowy flirt ze słuchaczami

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 12:28
- W czasach, kiedy ruszyło "Lato z Radiem" nie było internetu, telewizja nie docierała wszędzie, nie było też kolorowych pism. Radio zastępowało wszystko, i pisma kulturalne, i pisemka kolorowe. Robiliśmy audycje dla wszystkich - wspominał w radiowej Jedynce Andrzej Matul.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. "Dziennikarstwo dało mi wiedzę o ludziach"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 20:00
- Człowiek przy dłuższej rozmowie nie potrafi się ukryć. Zawsze można się dowiedzieć, kim jest, czy jest fajny i mądry, czy pozuje? - mówiła w Jedynce Stanisława Stec.
rozwiń zwiń