Doradca premier Kopacz: część postulatów rolników jest sprzeczna z prawem

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 08:37
Marcin Kierwiński, szef gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz , powiedział w radiowej Jedynce, że minister rolnictwa jest otwarty na postulaty rolników, ale nie jest w stanie zrealizować ich wszystkich.
Audio
  • Marcin Kierwiński, szef gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz o protestach rolników i górników (Sygnały dnia/Jedynka)
Marcin Kierwiński, szef gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz: siedem z 12 postulatów rolników jest już realizowanych, a trzy kolejne mogą być realizowane. Dwa pozostałe są sprzeczne z prawem unijnym
Marcin Kierwiński, szef gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz: siedem z 12 postulatów rolników jest już realizowanych, a trzy kolejne mogą być realizowane. Dwa pozostałe są sprzeczne z prawem unijnymFoto: Wojciech Kusiński/PR

W czwartek przed kancelarią premiera powstanie "zielone miasteczko" protestujących rolników. Marcin Kierwiński stwierdził, że o tym, czy do tego czasu dojdzie do porozumienia, zadecydują sami protestujący. Jak podkreślił, minister Marek Sawicki jest gotów do rozmów.

- Jest naturalne, że na niektóre postulaty minister jest otwarty - powiedział Kierwiński i dodał, że siedem z 12 postulatów jest już realizowanych, a trzy kolejne mogą być realizowane. Dwa pozostałe są sprzeczne z prawem unijnym. Zdaniem gościa Jedynki, związkowcy doskonale powinni o tym wiedzieć.

- Rok wyborczy to zawsze rok, w którym różne grupy zawodowe starają się siłą wywalczyć ustępstwa - podkreślił.

Szef gabinetu politycznego premier Kopacz mówił także o sytuacji w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Podkreślił, że prezes Jarosław Zagórowski sam zadecydował o podaniu się do dymisji. - Cieszymy się z wynegocjowanego porozumienia na poziomie merytorycznym - podkreślił i dodał, że po raz pierwszy od lat udało się dojść do konsensusu w sprawie rezygnacji z części 14. pensji.

Kierwiński odniósł się także do słów premier Kopacz o tym, że w budżecie na 2016 rok być może znajdzie się miejsce na odmrożenie płac urzędników. Podkreślił, że stanie się to tylko, jeśli sytuacja budżetowa na to pozwoli.

Gość Jedynki mówił także o badaniu, z którego wynika, że zdaniem Polaków nasz kraj jest zbyt zaangażowany w sprawę Ukrainy. - Ukraina od wielu lat jest naszym strategicznym kierunkiem politycznym - powiedział.

Stwierdził, że polski rząd powinien być zaangażowany w to, by drogami dyplomatycznymi doprowadzić do powstrzymana rozlewu krwi. Dodał też, że Polska odegrała już swoją rolę, bo była pierwszym i najważniejszym adwokatem na prozachodniej drodze Ukrainy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Marcin Kierwiński (szef gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz)

Data emisji: 17.02.2015

Godzina emisji: 7.19

bk/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Naprzeciwko kancelarii premiera stanie "zielone miasteczko" rolników

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 17:13
Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski poinformował, że rolnicy przyjadą przed kancelarię premiera w czwartek, 19 lutego, o godz. 13. W proteście ma wziąć udział 10 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnicze OPZZ: chcemy referendum w sprawie odwołania Marka Sawickiego

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 11:54
W tym celu związkowcy rozpoczęli już zbiórkę podpisów na terenie całej Polski. Ich zdaniem, polityk PSL nie potrafi pomóc producentom żywności w dobie niskich cen skupu surowców i rosyjskiego embarga.
rozwiń zwiń