90 lat Polskiego Radia. Od radiostacji "Świt" do "Błyskawicy"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 08:15
23 września 1939 roku Polskie Radio przestało nadawać. Źródłem informacji stały się dla Polaków audycje zza granicy. Tak było do roku 1943, gdy uruchomiono radiostację "Świt".
Audio
  • 90 lat Polskiego Radio. Od radiostacji "Świt" do "Błyskawicy" (Sygnały dnia/Jedynka)
Studio radiostacji powstańczej Błyskawica
Studio radiostacji powstańczej "Błyskawica"Foto: Wikimedia Commons CC

- Nadawała spod Londynu. Niemcy byli przekonani, że jest to radiostacja działająca gdzieś w Polsce. Tymczasem radiotelegrafiści z Warszawy wysyłali  szyfrowane informacje do Anglii, a stamtąd przekazywano je do Polski - tłumaczy Szymon Niedziela, kierownik działu ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. Radiostacja "Świt" nadawała audycje dwa razy dziennie.  Informowała m.in. o egzekucjach, Polakach wywiezionych na roboty, o akcjach zbrojnego podziemia.

Jan Karski w Radiach Wolności >>>

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Wtedy też zaczęły działać radiostacje powstańcze - "Burza", a następnie "Błyskawica". Nadawały na falach krótkich i średnich, a ich spikerami byli m.in. Jan Nowak Jeziorański i Jeremi Przybora. - Niemcy grozili, że szaleńców z radia powieszą na latarniach jako pierwszych - dodaje Niedziela.

Rok Jana Nowaka-Jeziorańskiego >>>

"Błyskawica" informowała głównie o tym, co dzieje się na ulicach powstańczej Warszawy. Przekazywała również informacje ze świata m.in. z Paryża, gdzie powstanie zakończyło się wyzwoleniem miasta - funkcja podtrzymywania na duchu była bardzo ważna. Dlatego sugerowano nie ukrywać radioodbiorników. - Polskie władze polskie zalecały, aby każdy kto ma odbiornik wystawiał go na zewnątrz dając tym samym innym ludziom szansę słuchania informacji - wyjaśnia Niedziela

"Błyskawica" nadawała do 4 października 1944 roku.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 17.02.2015

Godzina emisji: 6.00-9.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały dnia".

tj/ag

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Relacje z najważniejszych wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 10:32
Niemal od samego początku Polskie Radio towarzyszyło w ważnych dla Polski wydarzeniach i przekazywało relacje z miejsc, w których działo się coś istotnego.
rozwiń zwiń