X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

90 lat Polskiego Radia. Od radiostacji "Świt" do "Błyskawicy"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 08:15
23 września 1939 roku Polskie Radio przestało nadawać. Źródłem informacji stały się dla Polaków audycje zza granicy. Tak było do roku 1943, gdy uruchomiono radiostację "Świt".
Audio
  • 90 lat Polskiego Radio. Od radiostacji "Świt" do "Błyskawicy" (Sygnały dnia/Jedynka)
Studio radiostacji powstańczej Błyskawica
Studio radiostacji powstańczej "Błyskawica"Foto: Wikimedia Commons CC

- Nadawała spod Londynu. Niemcy byli przekonani, że jest to radiostacja działająca gdzieś w Polsce. Tymczasem radiotelegrafiści z Warszawy wysyłali  szyfrowane informacje do Anglii, a stamtąd przekazywano je do Polski - tłumaczy Szymon Niedziela, kierownik działu ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. Radiostacja "Świt" nadawała audycje dwa razy dziennie.  Informowała m.in. o egzekucjach, Polakach wywiezionych na roboty, o akcjach zbrojnego podziemia.

Jan Karski w Radiach Wolności >>>

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Wtedy też zaczęły działać radiostacje powstańcze - "Burza", a następnie "Błyskawica". Nadawały na falach krótkich i średnich, a ich spikerami byli m.in. Jan Nowak Jeziorański i Jeremi Przybora. - Niemcy grozili, że szaleńców z radia powieszą na latarniach jako pierwszych - dodaje Niedziela.

Rok Jana Nowaka-Jeziorańskiego >>>

"Błyskawica" informowała głównie o tym, co dzieje się na ulicach powstańczej Warszawy. Przekazywała również informacje ze świata m.in. z Paryża, gdzie powstanie zakończyło się wyzwoleniem miasta - funkcja podtrzymywania na duchu była bardzo ważna. Dlatego sugerowano nie ukrywać radioodbiorników. - Polskie władze polskie zalecały, aby każdy kto ma odbiornik wystawiał go na zewnątrz dając tym samym innym ludziom szansę słuchania informacji - wyjaśnia Niedziela

"Błyskawica" nadawała do 4 października 1944 roku.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 17.02.2015

Godzina emisji: 6.00-9.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały dnia".

tj/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Relacje z najważniejszych wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 10:32
Niemal od samego początku Polskie Radio towarzyszyło w ważnych dla Polski wydarzeniach i przekazywało relacje z miejsc, w których działo się coś istotnego.
rozwiń zwiń