Minister edukacji: szkoła zawodowa ma sens, gdy jej absolwent ma szansę znalezienia pracy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 08:08
- Musimy mieć wykształconych ludzi w zawodach, których potrzebuje rynek - mówiła w "Sygnałach dnia" minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.
Audio
  • Minister edukacji narodowej: szkoła zawodowa ma sens, gdy jej absolwent ma szansę znalezienia pracy (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Patryk Michalski sprawdzał, czy szkoły zawodowe są atrakcyjne dla młodzieży (Sygnały dnia/Jedynka)
Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska
Minister edukacji Joanna Kluzik-RostkowskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała w radiowej Jedynce, że problem ze szkolnictwem zawodowym w Polsce polega na tym, że część z nich proponuje przygotowanie nie do tych zawodów, które są potrzebne na rynku pracy, ale do tych, do których są wykształceni nauczyciele.

- Trzeba stworzyć sytuację, w której rynek pracy spotka się ze szkolnictwem zawodowym i dlatego rok szkolny 2014/2015 ogłosiliśmy rokiem szkoły zawodowców. Mam nadzieję, że to jest pierwszy z bardzo wielu lat odbudowy szkolnictwa zawodowego - mówiła minister edukacji narodowej.

W radiowej Jedynce przypomniała, że po roku 1989 wydawało się, że dobry start w życiu gwarantuje posiadanie dyplomu studiów wyższych. Teraz jednak okazuje się, że nie jest on gwarancją zatrudnienia. - Dzisiaj wiemy, że musimy mieć wielu wykształconych ludzi w zawodach, których potrzebuje rynek - dodała.

Minister zwróciła uwagę, że od pewnego czasu mamy do czynienia z trendem polegającym na tym, że coraz więcej osób wybiera zawodówki. - Szkoła zawodowa ma sens tylko wtedy, kiedy jej absolwent ma szansę znalezienia pracy - podkreśliła.

Joanna Kluzik-Rostkowska mówiła również o projekcie wspierania uczniów tych szkół poprzez organizowanie im praktyk w przyszłych zawodach, na co przewidziano w budżecie ministerstwa duże środki, a także o działalności i przyszłości Specjalnych Ośrodków Wychowawczych.
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Joanna Kluzik-Rostkowska (minister edukacji narodowej)

Data emisji: 18.02.2015

Godz. emisji: 7.15

(pp/ag)

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Czy szkoła niszczy dziecięcą kreatywność?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 14:24
Coraz częściej słyszymy opinie, że szkoły zamiast rozwijać wyobraźnię dzieci, uczy je schematycznego myślenia i działania. Czy rzeczywiście tak jest? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w "Europejskim Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

1,2 mld euro z funduszy europejskich pomoże młodym ludziom wejść na rynek pracy

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 22:57
Aktywizacja zawodowa młodych bezrobotnych będzie jednym z priorytetów w nowym rozdaniu funduszy unijnych. W ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój wsparcie trafi przede wszystkim do osób między 15. a 29. rokiem życia. Powinno mieć charakter kompleksowy i być dostosowane do danej osoby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazowieckie urzędy pracy dostały 8,8 mln zł na pomoc młodym bezrobotnym

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 12:18
Prawie 8,8 mln zł otrzymały mazowieckie powiatowe urzędy pracy na aktywizację zawodową bezrobotnych do 25. roku życia - poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy Wiesława Lipińska. Środki pochodzą z rezerwy Funduszu Pracy.
rozwiń zwiń