Krajowy konsultant ds. pediatrii: szczepionka przeciwko pneumokokom powinna być refundowana

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 09:14
Prof. Teresa Jackowska mówiła, że szczepienie dzieci przeciwko pneumokokom prowadzi do dużego spadku zachorowań m.in. na zapalenie płuc.
Audio
  • Krajowy konsultant ds. pediatrii: szczepionka przeciwko pneumokokom powinna być refundowana (Sygnały dnia/Jedynka)
Teresa Jackowska
Teresa JackowskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Prof. Teresa Jackowska, krajowy konsultant ds. pediatrii, powiedziała w radiowej Jedynce, że pneumokoki wywołują wiele groźnych chorób m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, prowadzą do ogólnego zakażenia, inwazyjnego zapalenia płuc i uszu.

Problemem w refundowaniu tych szczepień są jednak pieniądze. Prof. Jackowska poinformowała, że jest szansa na dodanie ich do grupy obowiązkowych – refundowanych, gdyż "rozmowy z głównym inspektorem sanitarnym są bardzo zaawansowane". - Chcemy, by refundację przejął Narodowy Fundusz Zdrowia, który później płaci za powikłania. Mamy doskonałe wyniki z Kielc, które pokazują, jak spadły inwazyjne zapalenia płuc i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i to nie tylko u dzieci szczepionych. Mamy bowiem efekt populacyjny u osób powyżej 50 roku życia – podkreślała.

Prof. Teresa Jackowska zwracała uwagę, że koszty leczenia powikłań i samej choroby równoważą się z tymi poniesionymi na szczepienia. W "Sygnałach dnia" mówiła też o sprawie 1,5 rocznego chłopca w Kutnie, który zmarł po połknięciu kawałka długopisu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Teresa Jackowska (krajowy konsultant ds. pediatrii, kierownik kliniki pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie w szpitalu Bielańskim)

Data emisji: 18.02.2015

Godz. emisji: 8.15

(pp/asz)

Czytaj także

Coraz więcej zachorowań na grypę. "Szczepionki są bezpieczne i bardzo skuteczne"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 08:14
- Jednym z najczęstszych powikłań spowodowanych grypą u dzieci jest utrata słuchu - przypominał w "Sygnałach dnia" prof. Adam Antczak, dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Zieliński: wiedza z zakresu zdrowia publicznego jest mizerna. Coraz więcej rodziców świadomie nie szczepi dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 20:00
Obserwuje się coraz większą aktywność ruchów anty-szczepionkowych, które straszą rodziców chorobami niepowiązanymi ze szczepieniem. Powoduje to dezinformację, a w efekcie coraz więcej świadomych odmów zaszczepienia dziecka nie tylko w USA, ale także w Polsce. - powiedział prof. Andrzej Zieliński.
rozwiń zwiń