X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dziewczyny wyklęte. Białe plamy polskiej pamięci

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 08:45
- Prócz Danuty Siedzikówny "Inki", i może "Marcysi", to dziewczyny wyklęte są raczej nieznanymi bohaterkami - mówi Szymon Nowak. Swoją książką chce to zmienić.
Audio
  • Szymon Nowak mówi o losach kobiet zaangażowanych w walkę i konspirację w czasie II wojny światowej i po niej (Sygnały dnia/Jedynka)
  • 1 marca IPN ogłosi kolejne nazwiska osób "wyklętych", a zidentyfikowanych, odnalezionych w zbiorowych mogiłach, skrytobójczo zamordowanych przez komunistyczne władze. Nadanie not identyfikacyjnych przywraca imiona i nazwiska zapomnianym, dotąd bezimiennym bohaterom (Sygnały dnia/Jedynka)
Lidia Lwow-Eberle p. Lala, żołnierz AK, sanitariuszka, działaczka kombatancka. Towarzyszka życia mjr. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki (zdj. w tle). W procesie byłych członków Okręgu Wileńskiego AK skazana na karę dożywotniego więzienia
Lidia Lwow-Eberle p. "Lala", żołnierz AK, sanitariuszka, działaczka kombatancka. Towarzyszka życia mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" (zdj. w tle). W procesie byłych członków Okręgu Wileńskiego AK skazana na karę dożywotniego więzieniaFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Losy szesnastu z kobiet - zbyt delikatnych, zdaniem autora, by iść na wojnę, lecz działających w konspiracji, walczących w Powstaniu Warszawskim, a później w podziemiu antykomunistycznym - zawarł w książce "Dziewczyny wyklęte". W kilku przypadkach opisane historie to efekt osobistych spotkań Szymona Nowaka z jego bohaterkami. - Większość z nich znana jest tylko historykom, którzy grzebią w archiwach. Przeciętny Polak niekoniecznie wie, kim jest np. Irena Odrzywołek - podkreśla.

Jedna z "Dziewczyn wyklętych" - sanitariuszka, żołnierz AK Lidia Lwow-Eberle ps. "Lala" - będzie gościem spotkania poświęconego książce 25 lutego w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Premierę książki, która ukazała się pod patronatem Radiowej Jedynki, zaplanowano na 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

'' ***

Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Szymon Nowak, pisarz, historyk

Materiał dźwiękowy przygotowała Edyta Poźniak

Data emisji: 21.02.2015
Godzina emisji: 7.15

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczątki "Inki" odnalezione? O krok od poznania prawdy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 06:23
Już wkrótce IPN ogłosi, czy na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku udało się odnaleźć szczątki Danuty Siedzikówny, ps. "Inka", którą komuniści rozstrzelali w 1946 roku. Prowadzący badania profesor Krzysztof Szwagrzyk przyznaje w rozmowie z portalem Polskiego Radia, że w przyszłości uda się także odnaleźć szczątki generała Augusta Fieldorfa oraz rotmistrza Witolda Pileckiego. - To kwestia czasu - mówi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tropem Wilczym. Uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 12:23
1 marca 2015 roku Fundacja Wolność i Demokracja po raz trzeci zorganizuje projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Główna część wydarzenia odbędzie się w Warszawie w Parku Skaryszewskim, ale akcja ma charakter ogólnopolski i można do niej dołączyć w ponad 80 miastach w całym kraju.
rozwiń zwiń