Dziewczyny wyklęte. Białe plamy polskiej pamięci

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 08:45
- Prócz Danuty Siedzikówny "Inki", i może "Marcysi", to dziewczyny wyklęte są raczej nieznanymi bohaterkami - mówi Szymon Nowak. Swoją książką chce to zmienić.
Audio
  • Szymon Nowak mówi o losach kobiet zaangażowanych w walkę i konspirację w czasie II wojny światowej i po niej (Sygnały dnia/Jedynka)
  • 1 marca IPN ogłosi kolejne nazwiska osób "wyklętych", a zidentyfikowanych, odnalezionych w zbiorowych mogiłach, skrytobójczo zamordowanych przez komunistyczne władze. Nadanie not identyfikacyjnych przywraca imiona i nazwiska zapomnianym, dotąd bezimiennym bohaterom (Sygnały dnia/Jedynka)
Lidia Lwow-Eberle p. Lala, żołnierz AK, sanitariuszka, działaczka kombatancka. Towarzyszka życia mjr. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki (zdj. w tle). W procesie byłych członków Okręgu Wileńskiego AK skazana na karę dożywotniego więzienia
Lidia Lwow-Eberle p. "Lala", żołnierz AK, sanitariuszka, działaczka kombatancka. Towarzyszka życia mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" (zdj. w tle). W procesie byłych członków Okręgu Wileńskiego AK skazana na karę dożywotniego więzieniaFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Losy szesnastu z kobiet - zbyt delikatnych, zdaniem autora, by iść na wojnę, lecz działających w konspiracji, walczących w Powstaniu Warszawskim, a później w podziemiu antykomunistycznym - zawarł w książce "Dziewczyny wyklęte". W kilku przypadkach opisane historie to efekt osobistych spotkań Szymona Nowaka z jego bohaterkami. - Większość z nich znana jest tylko historykom, którzy grzebią w archiwach. Przeciętny Polak niekoniecznie wie, kim jest np. Irena Odrzywołek - podkreśla.

Jedna z "Dziewczyn wyklętych" - sanitariuszka, żołnierz AK Lidia Lwow-Eberle ps. "Lala" - będzie gościem spotkania poświęconego książce 25 lutego w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Premierę książki, która ukazała się pod patronatem Radiowej Jedynki, zaplanowano na 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

'' ***

Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Szymon Nowak, pisarz, historyk

Materiał dźwiękowy przygotowała Edyta Poźniak

Data emisji: 21.02.2015
Godzina emisji: 7.15

(asz)

Czytaj także

Szczątki "Inki" odnalezione? O krok od poznania prawdy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 06:23
Już wkrótce IPN ogłosi, czy na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku udało się odnaleźć szczątki Danuty Siedzikówny, ps. "Inka", którą komuniści rozstrzelali w 1946 roku. Prowadzący badania profesor Krzysztof Szwagrzyk przyznaje w rozmowie z portalem Polskiego Radia, że w przyszłości uda się także odnaleźć szczątki generała Augusta Fieldorfa oraz rotmistrza Witolda Pileckiego. - To kwestia czasu - mówi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tropem Wilczym. Uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 12:23
1 marca 2015 roku Fundacja Wolność i Demokracja po raz trzeci zorganizuje projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Główna część wydarzenia odbędzie się w Warszawie w Parku Skaryszewskim, ale akcja ma charakter ogólnopolski i można do niej dołączyć w ponad 80 miastach w całym kraju.
rozwiń zwiń