X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak zdrowo odżywiać dzieci? Lekarz radzi

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 08:59
Złe odżywianie może mieć opłakane skutki - alarmują lekarze i dietetycy. Zdrowy styl życia powinno się wpajać już od pierwszych miesięcy życia. Tymczasem, jak pokazują różne badania, dzieci najchętniej jedzą pizze, hamburgery i frytki.
Audio
  • Dr Witold Klemarczyk, pediatra i gastroenterolog o zdrowym żywieniu dzieci (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdaniem MRPiPS, dzięki programowi 500+ ubóstwo wśród dzieci i młodzieży zmniejszyło się nawet o 90 procent
Zdaniem MRPiPS, dzięki programowi "500+" ubóstwo wśród dzieci i młodzieży zmniejszyło się nawet o 90 procentFoto: mwookie/sxc.hu/cc

Dr Witold Klemarczyk, pediatra i gastroenterolog z Instytutu Matki i Dziecka tłumaczył w Radiowej Jedynce, że złe odżywianie prowadzi do otyłości dzieci w wieku 10 - 13 lat. Co gorsza, Polska prowadzi w tych niechlubnych statystykach. - Problem tych dzieci nie zaczął się w 10., 11. czy 12. roku życia. On się zaczął w momencie urodzenia lub po skończeniu pierwszego roku życia - tłumaczył gość "Sygnałów dnia".

Według niego, wynika to z faktu, że rodzice nie dysponują odpowiednią wiedzą na temat właściwego odżywiania swoich pociech. - Nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele zależy od ich wyborów - dodał. Tymczasem, to właśnie oni zarówno swoim przykładem, jak i tym, co dają swoim dzieciom do jedzenia mają kluczowy wpływ na ich rozwój.

Doktor Klemarczyk tłumaczył zarazem, że nie da się stworzyć jednego wzorca żywieniowego dla wszystkich dzieci. Jak mówił, dieta powinna być dla każdego inna, bo różnimy się między sobą, a ponadto każdy z nas rodzi się z pewnymi predyspozycjami genetycznymi.

- Ważne jest jednak, by od najmłodszych lat kształtować prawidłowe wzorce jedzenia - powiedział. Sprowadza się to do prostej zasady: zamiast słodyczy, które nie mają żadnych wartości odżywczych na talerzu malucha niech lądują owoce i warzywa.

Według doktora Klemarczyka oprócz tego, co się je ważna jest również liczba posiłków. Przy czym najważniejszym z nich jest śniadanie. - Dziecko, które rano zje ma szansę na to, żeby nie być głodnym przez kolejne godziny funkcjonowania w szkole czy w przedszkolu - podkreślił. Co więcej, wczesne śniadanie pomoże wyeliminować obfite, późne kolacje, które nie są zdrowe.

Gość Jedynki zwrócił też uwagę na to, co się daje dzieciom do picia. Jak zalecał, zamiast soków, czy słodkich napojów powinno podawać się dziecku niesłodzoną wodę. - Wychowujemy to pokolenie, które będzie szanowało zdrowy styl życia, czyli prawidłowe żywienie, ale także aktywność fizyczną - powiedział.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Dr Witold Klemarczyk (pediatra i gastroenterolog z Instytutu Matki i Dziecka)

Data emisji: 21.02.2015

Godzina emisji: 8.15

asop/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chcesz ograniczyć jedzenie słodyczy? To możliwe, wystarczą dwa tygodnie...

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 13:00
Pojadanie łakoci, kto z nas tego nie lubi? Zapominamy jednak, że codzienna porcja wafelków i/lub czekoladek, jest konkretną dawką kalorii. A jak wiadomo, nic w naturze nie ginie...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rządowy program dożywiania. Cele, zasady i realizacja

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 19:56
Rząd pod­jął uchwa­łę prze­dłu­ża­ją­cą dzia­ła­nie pro­gra­mu do­ży­wia­nia na lata 2014-2020. Z budżetu pań­stwa na jego fi­nan­so­wa­nie bę­dzie prze­zna­czo­ne 3,85 mld zł, na­to­miast sa­mo­rzą­dy wy­da­dzą 1,58 mld zł.
rozwiń zwiń