"Muzyka i aktualności" - audycja, w której "mówiło się ludzkim głosem"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 11:03
Jedna z najbardziej znanych audycji Radiowej Jedynki powstała 18 września 1950 roku.
Audio
  • 90 lat Polskiego Radia. Lata 50. to powołanie Programu 2 PR, audycji "Muzyka i aktualności" oraz "Kroniki sportowej" (Sygnały dnia/Jedynka)
W 1952 roku zapadła decyzja o budowie Pałacu Kultury i Nauki, w 1953 zmarł Józef Stalin, a rok później uruchomiono pierwszą polską stację radiofoniczną UKF. Nz. samochód Polskiego Radia z tamtego okresu.
W 1952 roku zapadła decyzja o budowie Pałacu Kultury i Nauki, w 1953 zmarł Józef Stalin, a rok później uruchomiono pierwszą polską stację radiofoniczną UKF. Nz. samochód Polskiego Radia z tamtego okresu. Foto: PAP/TVP/Zygmunt Januszewski

- To była audycja, która zajmowała się sprawami społecznymi, kulturalnymi, ale także informacją, tym, co niósł bieżący dzień. Dla mnie to było radio obywatelskie - opowiada Danuta Dykowska, wieloletnia dziennikarka Radiowej Jedynki.

"Muzyki i aktualności" słuchało się także w domu Marii Szabłowskiej. Dziennikarka muzyczna zapamiętała szczególnie akcję "Ludwiku do rondla". - Chodziło o to, by mężczyźni pomagali kobietom w kuchni, a mój tata nawet nie potrafił jajecznicy zrobić, więc mama powoływała się na autorytet tej audycji - wspomina w jubileuszowym cyklu z okazji 90-lecia Polskiego Radia.

Ta audycja rządziła się własnymi prawami, obowiązywał inny, niepropagandowy język, puszczano muzykę anglosaską i francuską. Redakcję "Muzyki i aktualności" tworzyli prawdziwi kawalarze. Na ich żarty nabierali się i słuchacze, i radiowi koledzy. A rzeczywistość sama dostarczała tematów ...

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 24.02.2015

Godzina emisji: 6.27

Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały dnia" .

(asz, pg)

Czytaj także

Roman Czejarek został dziennikarzem, żeby nic nie robić

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 13:13
Roman Czejarek miał być inżynierem i pracować w elektrowni atomowej. Elektrowni do dziś nie ma, a on złapał radiowego bakcyla i tak już zostało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Trudne powojenne początki

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 09:24
W sierpniu 1944 roku swoje komunikaty nadawał jeszcze powstańcza "Błyskawica". Natomiast w Lublinie trwały już prace nad ponownym uruchomieniem Polskiego Radia.
rozwiń zwiń