X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Muzyka i aktualności" - audycja, w której "mówiło się ludzkim głosem"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 11:03
Jedna z najbardziej znanych audycji Radiowej Jedynki powstała 18 września 1950 roku.
Audio
  • 90 lat Polskiego Radia. Lata 50. to powołanie Programu 2 PR, audycji "Muzyka i aktualności" oraz "Kroniki sportowej" (Sygnały dnia/Jedynka)
W 1952 roku zapadła decyzja o budowie Pałacu Kultury i Nauki, w 1953 zmarł Józef Stalin, a rok później uruchomiono pierwszą polską stację radiofoniczną UKF. Nz. samochód Polskiego Radia z tamtego okresu.
W 1952 roku zapadła decyzja o budowie Pałacu Kultury i Nauki, w 1953 zmarł Józef Stalin, a rok później uruchomiono pierwszą polską stację radiofoniczną UKF. Nz. samochód Polskiego Radia z tamtego okresu. Foto: PAP/TVP/Zygmunt Januszewski

- To była audycja, która zajmowała się sprawami społecznymi, kulturalnymi, ale także informacją, tym, co niósł bieżący dzień. Dla mnie to było radio obywatelskie - opowiada Danuta Dykowska, wieloletnia dziennikarka Radiowej Jedynki.

"Muzyki i aktualności" słuchało się także w domu Marii Szabłowskiej. Dziennikarka muzyczna zapamiętała szczególnie akcję "Ludwiku do rondla". - Chodziło o to, by mężczyźni pomagali kobietom w kuchni, a mój tata nawet nie potrafił jajecznicy zrobić, więc mama powoływała się na autorytet tej audycji - wspomina w jubileuszowym cyklu z okazji 90-lecia Polskiego Radia.

Ta audycja rządziła się własnymi prawami, obowiązywał inny, niepropagandowy język, puszczano muzykę anglosaską i francuską. Redakcję "Muzyki i aktualności" tworzyli prawdziwi kawalarze. Na ich żarty nabierali się i słuchacze, i radiowi koledzy. A rzeczywistość sama dostarczała tematów ...

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 24.02.2015

Godzina emisji: 6.27

Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały dnia" .

(asz, pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roman Czejarek został dziennikarzem, żeby nic nie robić

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 13:13
Roman Czejarek miał być inżynierem i pracować w elektrowni atomowej. Elektrowni do dziś nie ma, a on złapał radiowego bakcyla i tak już zostało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Trudne powojenne początki

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 09:24
W sierpniu 1944 roku swoje komunikaty nadawał jeszcze powstańcza "Błyskawica". Natomiast w Lublinie trwały już prace nad ponownym uruchomieniem Polskiego Radia.
rozwiń zwiń