Nie tylko "Matysiakowie", czyli radio jako teatr wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 09:55
Pierwszą powieść w odcinkach nadano w Polskim Radiu 11 stycznia 1926 roku. Była to "Wierna rzeka" Stefana Żeromskiego.
Audio
  • Nie tylko Matysiakowie, czyli radio jako teatr wyobraźni (Sygnały dnia/Jedynka)
Muzeum Woli m. st. Warszawy. Stylizacja wnętrza pokoju rodziny Matysiaków - lata 50. Autor scenografii: Marek Chowaniec.
Muzeum Woli m. st. Warszawy. Stylizacja wnętrza pokoju rodziny Matysiaków - lata 50. Autor scenografii: Marek Chowaniec. Foto: Przemysław Goławski PR S.A.

Natomiast 17 maja 1928 r. rozgłośnia wileńska nadała pierwsze słuchowisko oryginalne, napisane specjalnie dla Polskiego Radia. Niestety nagrania i tekst nie zachowały się. Wiadomo jednak, że było to słuchowisko z prawdziwego zdarzenia. - Takie przedsięwzięcia były wtedy pionierskie - mówił Wacław Tkaczuk, autor audycji literacko-dokumentalnych.

Jednak najpopularniejszą i najstarszą radiową powieścią, nadawaną od 50 lat, są "Matysiakowie". W sobotę 28 lutego 2015 r. zostanie wyemitowany jej 3027 odcinek. Pomysł radiowego serialu narodził się w 1956 r. - Było zaledwie 11 lat po wojnie. Ludzie zaczęli się integrować, choć mieszkali w fatalnych warunkach. Wtedy usłyszeli w radiu, że inni mają podobne problemy - wspominał Jerzy Janicki, jeden z pomysłodawców powieści. Druga najpopularniejsza radiowa powieść pojawiła się na antenie w roku 1960. "W Jezioranach" to w założeniu wiejski odpowiednik miejskich "Matysiaków".

90 lat Polskiego Radia w Jedynce >>>

Z czasem zaczęły też powstawać słuchowiska dla dzieci. - Mówi się, że radio to teatr wyobraźni. Dziecko może sobie wyobrażać daną sytuację fabularną, rozwinąć również swoje słownictwo - tłumaczyła Hanna Bielawska, wieloletnia szefowa redakcji dziecięcej. Radio to przecież słowo, a od słowa jest bardzo blisko do książki i literatury.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 26.02.2015

Godzina emisji: 6.27

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia".

tj, pg

Czytaj także

Powieść "W Jezioranach" ma już 54 lata

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 11:53
Jej premiera na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia miała miejsce 29 maja 1960 roku. Do dziś perypetie i dramaty mieszkańców Jezioran budzą żywe emocje wśród słuchaczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Matysiakowie" to także Wy! 3000. odcinków radiowej sagi

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 15:00
- Przeżyliśmy razem szmat czasu, począwszy od październikowej odwilży lat 50. aż do dziś, kiedy żyjemy w zupełnie innym kraju. Ani się obejrzeliśmy, jak na ulicy Dobrej wyrosło piąte już pokolenie Matysiaków. A może jest ich więcej? - mówił Gienek Matysiak, czyli Andrzej Blumenfeld w 3000. odcinku radiowej sagi.
rozwiń zwiń