X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie tylko "Matysiakowie", czyli radio jako teatr wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 09:55
Pierwszą powieść w odcinkach nadano w Polskim Radiu 11 stycznia 1926 roku. Była to "Wierna rzeka" Stefana Żeromskiego.
Audio
  • Nie tylko Matysiakowie, czyli radio jako teatr wyobraźni (Sygnały dnia/Jedynka)
Muzeum Woli m. st. Warszawy. Stylizacja wnętrza pokoju rodziny Matysiaków - lata 50. Autor scenografii: Marek Chowaniec.
Muzeum Woli m. st. Warszawy. Stylizacja wnętrza pokoju rodziny Matysiaków - lata 50. Autor scenografii: Marek Chowaniec. Foto: Przemysław Goławski PR S.A.

Natomiast 17 maja 1928 r. rozgłośnia wileńska nadała pierwsze słuchowisko oryginalne, napisane specjalnie dla Polskiego Radia. Niestety nagrania i tekst nie zachowały się. Wiadomo jednak, że było to słuchowisko z prawdziwego zdarzenia. - Takie przedsięwzięcia były wtedy pionierskie - mówił Wacław Tkaczuk, autor audycji literacko-dokumentalnych.

Jednak najpopularniejszą i najstarszą radiową powieścią, nadawaną od 50 lat, są "Matysiakowie". W sobotę 28 lutego 2015 r. zostanie wyemitowany jej 3027 odcinek. Pomysł radiowego serialu narodził się w 1956 r. - Było zaledwie 11 lat po wojnie. Ludzie zaczęli się integrować, choć mieszkali w fatalnych warunkach. Wtedy usłyszeli w radiu, że inni mają podobne problemy - wspominał Jerzy Janicki, jeden z pomysłodawców powieści. Druga najpopularniejsza radiowa powieść pojawiła się na antenie w roku 1960. "W Jezioranach" to w założeniu wiejski odpowiednik miejskich "Matysiaków".

90 lat Polskiego Radia w Jedynce >>>

Z czasem zaczęły też powstawać słuchowiska dla dzieci. - Mówi się, że radio to teatr wyobraźni. Dziecko może sobie wyobrażać daną sytuację fabularną, rozwinąć również swoje słownictwo - tłumaczyła Hanna Bielawska, wieloletnia szefowa redakcji dziecięcej. Radio to przecież słowo, a od słowa jest bardzo blisko do książki i literatury.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 26.02.2015

Godzina emisji: 6.27

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia".

tj, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powieść "W Jezioranach" ma już 54 lata

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 11:53
Jej premiera na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia miała miejsce 29 maja 1960 roku. Do dziś perypetie i dramaty mieszkańców Jezioran budzą żywe emocje wśród słuchaczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Matysiakowie" to także Wy! 3000. odcinków radiowej sagi

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 15:00
- Przeżyliśmy razem szmat czasu, począwszy od październikowej odwilży lat 50. aż do dziś, kiedy żyjemy w zupełnie innym kraju. Ani się obejrzeliśmy, jak na ulicy Dobrej wyrosło piąte już pokolenie Matysiaków. A może jest ich więcej? - mówił Gienek Matysiak, czyli Andrzej Blumenfeld w 3000. odcinku radiowej sagi.
rozwiń zwiń