X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie żyje Bohdan Tomaszewski. "Lubił skupiać się na słabszym zawodniku"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 08:04
- Porażkę trudniej opisać, a zwycięstwo wynosi na szczyt również sprawozdawcę, który je relacjonuje - mówi o zmarłym Bohdanie Tomaszewskim Cezary Gurjew z Naczelnej Redakcji Sportowej Polskiego Radia.
Audio
  • Cezary Gurjew wspomina Bohdana Tomaszewskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Henryk Urbaś o 40 latach znajomości z Bohdanem Tomaszewskim (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Nie żyje Bohdan Tomaszewski - legendarny komentator sportowy (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Bohdan Tomaszewski relacjonuje skok o tyczce Władysława Kozakiewicza (IAR/Dźwięk archiwalny)
  • Na igrzyskach w Moskwie Bohdan Tomaszewski komentował również zwycięski bieg Bronisława Malinowskiego na 3000 m z przeszkodami (IAR/Dźwięk archiwalny)
  • Włodzimierz Szaranowicz wspomina Bohdana Tomaszewskiego (IAR)
  • Robert Korzeniowski wspomina Bohdana Tomaszewskiego (IAR)
- Jego styl był całkowicie inny i nie do podrobienia. Miał wprawdzie wielu naśladowców, ale nikt nie operował słowem tak jak on - wspomina Bohdana Tomaszewskiego Cezary Gurjew (zdjęcie archiwalne)
- Jego styl był całkowicie inny i nie do podrobienia. Miał wprawdzie wielu naśladowców, ale nikt nie operował słowem tak jak on - wspomina Bohdana Tomaszewskiego Cezary Gurjew (zdjęcie archiwalne)Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Bohdan Tomaszewski zmarł w piątek 27 lutego nad ranem. Był najwybitniejszym sprawozdawcą w historii polskiej radiofonii. Sprawił, że zawód dziennikarza sportowego, nie tylko radiowego, zdobył uznanie wielu środowisk. - Jego styl był całkowicie inny i nie do podrobienia. Miał wprawdzie wielu naśladowców, ale nikt nie operował słowem tak jak on. Jego legenda nigdy nie przeminie - podkreśla w "Sygnałach dnia" Cezary Gurjew.

Bohdan Tomaszewski urodził się 10 sierpnia 1921 roku. Z Polskim Radiem był związany od 1955 roku. W latach 1956-1980 pracował jako sprawozdawca i komentator na igrzyskach olimpijskich. W 1980 r. relacjonował igrzyska olimpijskie w Moskwie i pamiętny skok o tyczce Władysława Kozakiewicza oraz zwycięski bieg Bronisława Malinowskiego na 3000 m z przeszkodami.

Słuchaj audycji specjalnej o Bohdanie Tomaszewskim >>>

- Potrafił narysować obraz widowiska sportowego, przekazywać jego przebieg w taki sposób, że - przepraszam za określenie - ślepy to zobaczył. My, młodsi dziennikarze często słyszeliśmy od niego uwagi, nieraz ostre, ale zawsze wynikały one życzliwości i z troski o to, żeby na antenie wszystko wyszło dobrze - wspomina Henryk Urbaś z Naczelnej Redakcji Sportowej PR.

Ostatnio Bohdan Tomaszewski komentował mecze tenisa oraz co poniedziałek był gościem "Kroniki sportowej" - audycji, którą tworzył i cenił. "Bezpośrednie transmisje to marzenie każdego radiowca sportowego, to kawaleria radiowa. A bezcenna "Kronika sportowa" to dzielna piechota" - mówił w Radiowej Jedynce z okazji 60-lecia audycji.

Cenił radio i "szarą, codzienną pracę", która pozwalała zaszczepiać w słuchaczach miłość do sportu. Kiedy na naszej antenie świętował swoje 90. urodziny powiedział, że "mikrofon jest jak narkotyk, a radio jak książka".

Cezary Gurjew poznał Bohdana Tomaszewskiego w 1987 roku. W kolejnych latach na antenie Jedynki wielokrotnie miał okazję rozmawiać ze starszym i utytułowanym kolegą o sukcesach i porażkach polskich sportowców. - To była wielka postać i cudowny człowiek. Jak sam siebie określał, najstarszy sprawozdawca sportowy na świecie. Nigdy o nim nie zapomnimy. To nie tylko człowiek o wielkim dorobku, ale również historia Polskiego Radia - kończy dziennikarz.

Zanim Bohdan Tomaszewski poświęcił się pracy dziennikarskiej był tenisistą, przed wojną m.in. wicemistrzem Polski juniorów. Czynnie propagował sport wśród młodzieży - zorganizował dla niej turniej tenisowy o puchar swojego imienia, rozgrywany od ponad 30 lat.
Bohdan Tomaszewski to autor książek: "Dziesięć moich olimpiad", "Łączymy się ze stadionem", "Pożegnalna defilada", "Proszę o klucz", "Przeżyjmy to jeszcze raz", "Romantyczne mecze", "Do ostatniego tchu", "Wimbledon".
Uczestnik Powstania Warszawskiego, laureat wielu nagród dziennikarskich, m.in. Złotego pióra i Złotego mikrofonu, a także utytułowany Mistrz Mowy Polskiej. W 2005 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Miał 93 lata.

W sobotę 28 lutego Bohdana Tomaszewskiego uczczą organizatorzy i uczestnicy 39. Biegu Piastów. Chwila ciszy pamięci komentatora sportowego poprzedzi bieg na koronnym dystansie 50 km techniką klasyczną, który rozpocznie się o godz. 10.00.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Mariusz Syta

Gość: Cezary Gurjew, Henryk Urbaś

Data emisji: 27.02.2015

Godzina emisji: 7.36

(IAR/asz/pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bohdan Tomaszewski: Radio jest jak literatura (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 08:00
Radio stara się poruszyć wyobraźnię człowieka. Człowiek jej pozbawiony jest dużo uboższy - mówi dziennikarz i komentator sportowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohdan Tomaszewski: Janowicz gotowy do ataku na pierwszą "10”

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 11:50
- Nie szaleję i nie myślę, że Jerzy Janowicz zaraz będzie w pierwszej "5" ATP. Teraz zadaniem dla Janowicza jest wzbogacanie wszechstronności gry i przez jakiś czas utrzymanie się w pierwszej "20” rankingu - mówi Bogdan Tomaszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje legendarny komentator sportowy Bohdan Tomaszewski, były dziennikarz Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 16:22
W wieku 93 lat zmarł Bohdan Tomaszewski - dziennikarz, komentator sportowy, autor książek i scenariuszy filmowych, niegdyś znakomity tenisista. Przez ponad 50 lat był związany z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń