Nie żyje Bohdan Tomaszewski. "Lubił skupiać się na słabszym zawodniku"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 08:04
- Porażkę trudniej opisać, a zwycięstwo wynosi na szczyt również sprawozdawcę, który je relacjonuje - mówi o zmarłym Bohdanie Tomaszewskim Cezary Gurjew z Naczelnej Redakcji Sportowej Polskiego Radia.
Audio
  • Cezary Gurjew wspomina Bohdana Tomaszewskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Henryk Urbaś o 40 latach znajomości z Bohdanem Tomaszewskim (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Nie żyje Bohdan Tomaszewski - legendarny komentator sportowy (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Bohdan Tomaszewski relacjonuje skok o tyczce Władysława Kozakiewicza (IAR/Dźwięk archiwalny)
  • Na igrzyskach w Moskwie Bohdan Tomaszewski komentował również zwycięski bieg Bronisława Malinowskiego na 3000 m z przeszkodami (IAR/Dźwięk archiwalny)
  • Włodzimierz Szaranowicz wspomina Bohdana Tomaszewskiego (IAR)
  • Robert Korzeniowski wspomina Bohdana Tomaszewskiego (IAR)
- Jego styl był całkowicie inny i nie do podrobienia. Miał wprawdzie wielu naśladowców, ale nikt nie operował słowem tak jak on - wspomina Bohdana Tomaszewskiego Cezary Gurjew (zdjęcie archiwalne)
- Jego styl był całkowicie inny i nie do podrobienia. Miał wprawdzie wielu naśladowców, ale nikt nie operował słowem tak jak on - wspomina Bohdana Tomaszewskiego Cezary Gurjew (zdjęcie archiwalne)Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Bohdan Tomaszewski zmarł w piątek 27 lutego nad ranem. Był najwybitniejszym sprawozdawcą w historii polskiej radiofonii. Sprawił, że zawód dziennikarza sportowego, nie tylko radiowego, zdobył uznanie wielu środowisk. - Jego styl był całkowicie inny i nie do podrobienia. Miał wprawdzie wielu naśladowców, ale nikt nie operował słowem tak jak on. Jego legenda nigdy nie przeminie - podkreśla w "Sygnałach dnia" Cezary Gurjew.

Bohdan Tomaszewski urodził się 10 sierpnia 1921 roku. Z Polskim Radiem był związany od 1955 roku. W latach 1956-1980 pracował jako sprawozdawca i komentator na igrzyskach olimpijskich. W 1980 r. relacjonował igrzyska olimpijskie w Moskwie i pamiętny skok o tyczce Władysława Kozakiewicza oraz zwycięski bieg Bronisława Malinowskiego na 3000 m z przeszkodami.

Słuchaj audycji specjalnej o Bohdanie Tomaszewskim >>>

- Potrafił narysować obraz widowiska sportowego, przekazywać jego przebieg w taki sposób, że - przepraszam za określenie - ślepy to zobaczył. My, młodsi dziennikarze często słyszeliśmy od niego uwagi, nieraz ostre, ale zawsze wynikały one życzliwości i z troski o to, żeby na antenie wszystko wyszło dobrze - wspomina Henryk Urbaś z Naczelnej Redakcji Sportowej PR.

Ostatnio Bohdan Tomaszewski komentował mecze tenisa oraz co poniedziałek był gościem "Kroniki sportowej" - audycji, którą tworzył i cenił. "Bezpośrednie transmisje to marzenie każdego radiowca sportowego, to kawaleria radiowa. A bezcenna "Kronika sportowa" to dzielna piechota" - mówił w Radiowej Jedynce z okazji 60-lecia audycji.

Cenił radio i "szarą, codzienną pracę", która pozwalała zaszczepiać w słuchaczach miłość do sportu. Kiedy na naszej antenie świętował swoje 90. urodziny powiedział, że "mikrofon jest jak narkotyk, a radio jak książka".

Cezary Gurjew poznał Bohdana Tomaszewskiego w 1987 roku. W kolejnych latach na antenie Jedynki wielokrotnie miał okazję rozmawiać ze starszym i utytułowanym kolegą o sukcesach i porażkach polskich sportowców. - To była wielka postać i cudowny człowiek. Jak sam siebie określał, najstarszy sprawozdawca sportowy na świecie. Nigdy o nim nie zapomnimy. To nie tylko człowiek o wielkim dorobku, ale również historia Polskiego Radia - kończy dziennikarz.

Zanim Bohdan Tomaszewski poświęcił się pracy dziennikarskiej był tenisistą, przed wojną m.in. wicemistrzem Polski juniorów. Czynnie propagował sport wśród młodzieży - zorganizował dla niej turniej tenisowy o puchar swojego imienia, rozgrywany od ponad 30 lat.
Bohdan Tomaszewski to autor książek: "Dziesięć moich olimpiad", "Łączymy się ze stadionem", "Pożegnalna defilada", "Proszę o klucz", "Przeżyjmy to jeszcze raz", "Romantyczne mecze", "Do ostatniego tchu", "Wimbledon".
Uczestnik Powstania Warszawskiego, laureat wielu nagród dziennikarskich, m.in. Złotego pióra i Złotego mikrofonu, a także utytułowany Mistrz Mowy Polskiej. W 2005 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Miał 93 lata.

W sobotę 28 lutego Bohdana Tomaszewskiego uczczą organizatorzy i uczestnicy 39. Biegu Piastów. Chwila ciszy pamięci komentatora sportowego poprzedzi bieg na koronnym dystansie 50 km techniką klasyczną, który rozpocznie się o godz. 10.00.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Mariusz Syta

Gość: Cezary Gurjew, Henryk Urbaś

Data emisji: 27.02.2015

Godzina emisji: 7.36

(IAR/asz/pg)

Czytaj także

Bohdan Tomaszewski: Radio jest jak literatura (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 08:00
Radio stara się poruszyć wyobraźnię człowieka. Człowiek jej pozbawiony jest dużo uboższy - mówi dziennikarz i komentator sportowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohdan Tomaszewski: Janowicz gotowy do ataku na pierwszą "10”

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 11:50
- Nie szaleję i nie myślę, że Jerzy Janowicz zaraz będzie w pierwszej "5" ATP. Teraz zadaniem dla Janowicza jest wzbogacanie wszechstronności gry i przez jakiś czas utrzymanie się w pierwszej "20” rankingu - mówi Bogdan Tomaszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje legendarny komentator sportowy Bohdan Tomaszewski, były dziennikarz Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 16:22
W wieku 93 lat zmarł Bohdan Tomaszewski - dziennikarz, komentator sportowy, autor książek i scenariuszy filmowych, niegdyś znakomity tenisista. Przez ponad 50 lat był związany z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń