X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Irena Lipowicz: każdy może paść ofiarą przestępstwa

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 08:04
W ubiegłym tygodniu po raz dwunasty obchodzono Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Każdy zainteresowany mógł zgłosić się do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych i otrzymać poradę prawną. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Tydzień to "tylko plasterek na wielką ranę".
Audio
  • Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz (Sygnały dnia/Jedynka)
Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz
Rzecznik Praw Obywatelskich Irena LipowiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Każdy może paść ofiarą przestępstwa - mówiła w "Sygnałach dnia". Jak dodała pomoc osobom pokrzywdzonym udzielana jest przez cały rok, nie tylko między 20 a 25 lutego.

Irena Lipowicz zwróciła uwagę, że w Polsce niewłaściwie zorganizowana została pomoc ofiarom przestępstw. Chodzi przede wszystkim o ustawę o kompensacie państwowej. Według niej, ustawa ta jest najgorszą z obowiązujących w wolnej Polsce. - Odpowiedzialność za to ponoszą wszystkie partie polityczne - podkreśliła.

Według niej, ustawa ta przewiduje, że osoba, która padnie ofiarą przestępstwa umyślnego i jest nieprzytomna pozostaje bez pomocy państwa.  - Jeżeli ktoś stracił najbliższą osobę i państwo nawet wypłaciło mu kompensatę a potem okaże się , że sprawca był niepoczytalny, to kompensatę trzeba zwracać - mówiła. Jak wyliczała, wobec matki dziecka - które padło ofiarą przemocy - wymaga się udowodnienia i zbierania wszystkich rachunków za zakupy. - Bo inaczej sąd nie daje wiary tym wydatkom - dodała.

- Ta straszna ustawa uplasowała prokuratora w sytuacji, w której skupia się głównie na tym, że sprawdza czy ofiara nie wyłudza pieniędzy. A więc konfrontuje ofiarę ze sprawcą - powiedziała.

Rzecznik Praw Obywatelskich mówiła, że od dawna apeluje do parlamentarzystów, by zmienili te przepisy. Nad częścią zmian pracują już senatorowie. Jak mówiła, także minister sprawiedliwości sprzyja tym pracom.

Gość radiowej Jedynki poinformowała ponadto, że nadal jej biuro zajmuje się wyjaśnieniem zamieszek do jakich doszło kilka tygodni temu w trakcie górniczych protestów na Śląsku. W połowie lutego przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej w trakcie demonstracji górników policja użyła broni.

Irena Lipowicz mówiła, że nadal czeka na spotkania ze świadkami. W tym tygodniu planuje spotkać się z szefową MSW.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich
Data emisji: 02.03.2015
Godzina emisji: 7.15

asop/asz

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Lipowicz: "Powstrzymaj pijanego kierowcę" - ta akcja zmusza do namysłu

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 09:20
- Kampania jest ważna, bo straszenie Polaków pokazywaniem skutków wypadków powodowanych przez kierowców pod wpływem używek niewiele daje - mówi w Jedynce Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPO o raporcie ws. więzień CIA: oliwa na wierzch wypływa

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 09:10
- Zakaz stosowania tortur w polskiej konstytucji jest bezwzględny. Nie może być uzasadniony żadnym interesem państwa - mówi w Jedynce prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń