Adam Eberhardt: śmierć Borysa Niemcowa służy władzom Rosji

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 09:27
- Z punktu widzenia brutalnej pragmatyki politycznej śmierć Borysa Niemcowa służy władzom Rosji, które dają bezlitosny przekaz: "macie się bać!". Ma to służyć zastraszeniu opozycji - mówił w radiowej Jedynce wiceszef Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt.
Audio
  • Wiceszef Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt o zabójstwie Borysa Niemcowa (Sygnały dnia/Jedynka)
Adam Eberhardt, szef Ośrodka Studiów Wschodnich
Adam Eberhardt, szef Ośrodka Studiów WschodnichFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Borys Niemcow, zdecydowany krytyk polityki Władimira Putina został zastrzelony w miniony piątek pod murami Kremla. Do tragedii doszło w dniu, w którym w Rosji po raz pierwszy obchodzono Dzień Służb Specjalnych.

- To jest kolejna granica brutalizacji Rosji. Zabójstwo prominentnego polityka pod murami Kremla było dla Rosjan szokiem, który za pomocą medialnego przekazu zostanie zracjonalizowany - tłumaczył wiceszef Ośrodka Studiów Wschodnich.

Według niego, za śmierć Niemcowa odpowiedzialność spada na prezydenta Rosji.

Adam Eberhardt przypomniał, że od roku kremlowska propaganda mobilizuje Rosjan wokół Władimira Putina poprzez stwarzanie atmosfery oblężonej twierdzy. - Borys Niemcow może nie był bardzo popularny, ale w przypadku liderów opozycji trudno mówić o popularności przy pełnej dominacji medialnej obozu rządzącego. Natomiast on wyróżniał się na tle innych opozycjonistów krytykowaniem wojny na Ukrainie i krytykowaniem aneksji Krymu, na co nie pozwolił sobie ani Nawalny ani Chodorkowski. Poza tym Nawalny zbierał w ostatnich tygodniach materiały i przygotowywał raport na temat rosyjskiej obecności na Ukrainie - mówił.

Zdaniem eksperta, trudno się spodziewać, by śmierć Niemcowa doprowadziła do wielkich protestów w Rosji. - Ja nie widzę po stronie rosyjskiej opozycji wizji, jak chcą działać. Tutaj nie ma żadnego pomysłu na Majdan. Zresztą ani liderzy opozycji, ani społeczeństwo rosyjskie nie jest gotowe do przeciwstawia się. Tu nie ma potencjału dla buntu. Pod tym względem Władimir Putin nie musi czuć się zagrożony - powiedział.

Marsze pamięci zamordowanego Borysa Niemcowa>>>

Eberhardt przypomniał, że Niemcow nie jest pierwszą ofiarą mordu politycznego w Rosji. - Natomiast to, co rzuca się w oczy to fakt, że było to morderstwo niezwykle zuchwałe i demonstracyjne. Doszło do niego pod murami Kremla. Zapewne Zachód będzie tym wstrząśnięty ale nie wyciągnie z tego żadnych daleko idących konsekwencji - dodał gość Radiowej Jedynki.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Adam Eberhardt (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 02.03.2015
Godzina emisji: 8.38

asop/asz

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Marsze pamięci zamordowanego Borysa Niemcowa. "Rosja bez Putina"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 22:08
"Bohaterowie nie umierają!", "Zginął za przyszłość Rosji!", "On walczył o wolną Rosję!" - pod takimi hasłami przeszły ulicami rosyjskich miast marsze pamięci Borysa Niemcowa.
rozwiń zwiń