X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Włodzimierz Cimoszewicz: Rosja chce rozbić jedność UE, trzeba jej bronić

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 08:20
- Polityczny wymiar Unii Europejskiej może być największą ofiarą konfliktu na Ukrainie, jeśli nie będziemy tego rozumieli i go bronili - powiedział były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz w radiowej Jedynce.
Audio
  • Senator Włodzimierz Cimoszewicz o sytuacji na Ukrainie i polityce Rosji wobec Zachodu (Sygnały dnia/Jedynka)
Włodzimierz Cimoszewicz
Włodzimierz CimoszewiczFoto: W.Kusiński/Polskie Radio

Matteo Renzi, premier Włoch, pojechał do Moskwy, m.in. w sprawie Libii. Po konsultacjach z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem podobno zdecydował się wstąpić po drodze do Kijowa. Pojawia się zatem pytanie o to, jak wygląda solidarność europejska wobec Rosji.

- W Europie były zawsze siły, państwa, biznes, niechętne ostrzejszej reakcji na agresję Rosji wobec Ukrainy - podkreślił w ”Sygnałach dnia” Włodzimierz Cimoszewicz. Ocenił, że Europa mimo wszystko jeszcze zachowuje solidarność. - Rosja będzie robiła wszystko, żeby tę jedność rozbić - wewnątrz Europy i między Europą a Stanami Zjednoczonymi. Zjednoczona Europa i zjednoczona wspólnota euroatlantycka, to najgorsze z perspektywy Kremla, co może się stać - zaznaczył.

Jak mówił gość Jedynki - trzeba się przyglądać inicjatywom takim, jak premiera Węgier Viktora Orbana czy Matteo Renziego i mówić otwarcie, co się o tym sądzi.  - Zagrożona agresywną polityką Rosji jest nie tylko Ukraina, ale i polityczna jedność europejska. Polityczny wymiar Unii Europejskiej może być największą ofiarą konfliktu na Ukrainie, jeśli nie będziemy tego rozumieli i bronili - ostrzegł były szef MSZ.

Niewidoczny Tusk

Włodzimierz Cimoszewicz uważa, że Donald Tusk powinien być bardziej widoczny na arenie międzynarodowej, jako przewodniczący Rady Europejskiej. Dodał, że oprócz tego musi pozostawać w kontakcie z szefami państw członkowskich. - Publiczna obecność przewodniczącego RE powinna być ważnym elementem jego działania. Jego aktywność ma wpływ na kształtowanie opinii publicznej w Unii Europejskiej. A z tym nie jest najlepiej, jeśli chodzi o stosunek do agresywnej polityki Rosji w UE - zaznaczył gość Jedynki.

Powstała Agencja ds. Modernizacji Ukrainy

Były premier uczestniczy w pracach Agencji Modernizacji Ukrainy, organizacji pozarządowej, która stawia sobie za cel przygotowanie projektów reform dla naszego wschodniego sąsiada. Jednak media wskazują na to, że przedswizięcie może być finansowane przez bardzo kontrowersyjnego oligarchę ukraińskiego, Dmytra Firtasza. Firtasz 12 marca w Wiedniu został aresztowany na wniosek władz amerykańskich, które od 2006 roku objęły go dochodzeniem w związku z podejrzeniem międzynarodowej korupcji. Potem wyszedł z aresztu za kaucją. Jest to oligarcha związany z Rosją.

- Kilkanaście dni temu zwrócił się do mnie deputowany CDU do Bundestagu, informując mnie, że z jego inicjatywy, (także) m.in. francuskiego filozofa Levi, jednego z brytyjskich lordów, powstaje organizacja pozarządowa non profit, której intencją jest przygotowanie propozycji dla Ukrainy, dotyczących refom (…) (Zwrócono się z pytaniem), czy chciałbym przygotować osobiste rekomendacje, w moim przypadku - co trzeba zrobić, żeby skutecznie walczyć z korupcją - powiedział Włodzimierz Cimoszewicz. - Z komentarzy prasowych dowiaduję się teraz, że jest tam drugie, czy trzecie dno. Pojawia się nazwisko oligarchy ukraińskiego (Dmytra Firtasza) - wyjaśnił. Dodał, że oficjalnie występuje on jako przewodniczący Federacji Pracowników Ukrainy. Partnerami po stronie ukraińskiej są Federacja Prawodawców i Centrala Związków Zawodowych, taki ukraiński OPZZ - powiedział.

Jak tłumaczy, postanowił jednak przyjąć postawę, że nie interesują go różne uwikłania i chce pomóc, jeśli może.

Wywiad wicepremiera

Wiele zamieszania wywołał wywiad wicepremiera Janusza Piechocińskiego (PSL) dla agencji Reutera. Mówi on tam, że elity ukraińskie zawiodły w sprawie budowania demokracji, a na Ukrainie zaczyna następować rozpad gospodarki.

Włodzimierz Cimoszewicz przyznał, że są podstawy do części ocen w sprawie Ukrainy, wypowiedzianych przez Piechocińskiego. Dodał, że rok po zmianach politycznych, trudno mówić o głębokim zaawansowaniu reform, co można usprawiedliwiać toczącą się wojną, ale zdaniem gościa Jedynki bywa to wymówką.

- Jestem przekonany, że Ukraina jest poważnie zagrożona. W Wiedniu na konferencji Agencji Modernizacji Ukrainy mówiłem, że sytuacja Ukrainy jest katastrofalna. To paradoksalnie być może jedyna nadzieja, bo gdy nie ma wyboru, to ostatnia szansa, by zrobić coś słusznego i koniecznego - mówił gość Jedynki.

Włodzimierz Cimoszewicz podkreślił przy tym, że tego rodzaju słów, jaki mówił Piechociński, nie powinien wypowiadać wiceszef rządu. - Wicepremier powinien wiedzieć, że nadaje tym wypowiedziom status oficjalnej wypowiedzi władz polskiego państwa. Takie stwierdzenia z ust przedstawicieli państwa polskiego nie powinny padać  - zaznaczył były premier i były szef MSZ.

Włodzimierz Cimoszewicz mówił, że trzeba pomagać Ukrainie ”do ostatniego momentu”, jako sąsiad.

O kampanii: wielu niekompetentnych

Włodzimierz Cimoszewicz oceniał że kampania prezydenta jest ”kiepska”. Dodał, że zapewne uznano, że wygrana jest gwarantowana. - Wydaje mi się, że nie ma żadnej koncepcji kampanii - mówił. Zaznaczył, że Andrzej Duda prowadzi aktywną kampanię, o polityce zagranicznej często mówi ”głupstwa”, ale efektownie, stąd rośnie jego poparcie. mówił. Gość Jedynki skrytykował też innych kandydatów - według niego większość jest niekompetentna.

Konwencja: wszystko może się zdarzyć

Senator Włodzimierz Cimoszewicz powiedział, że w środę długo trwała debata nad Konwencją Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. - Wszystko może się zdarzyć. W dyskusji zdecydowanie bardziej aktywni byli przeciwnicy konwencji. Teoretycznie wydaje się, że na sali jest więcej zwolenników, sądząc po tym, jakie jest stanowisko poszczególnych partii - opowiadał. Dodał, że PO ma przewagę liczebną w Senacie, jednak kilku senatorów tej partii nie poprze stanowiska tego ugrupowania. Włodzimierz Cimoszewicz opowie się za konwencją. Głosowanie będzie w piątek.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Włodzimierz Cimoszewicz
Data emisji: 5.03.2015
Godzina emisji: 7.15

agkm/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA: nasilają się apele o broń dla Ukrainy. Waszyngton rozważa tę opcję

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 09:34
Trzy ważne amerykańskie think tanki opublikowały raport, w którym apelują do USA i NATO o dostarczenie broni Ukrainie, by zwiększyć jej szanse w walce ze wspieranymi przez Rosję oddziałami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińska lotniczka Nadia Sawczenko pozostanie w areszcie. Sąd w Moskwie odrzucił jej zażalenie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 21:00
Ukrainka Nadia Sawczenko pozostanie w rosyjskim areszcie. Niepowodzeniem zakończyły się starania obrońców o umożliwienie jej wyjazdów na obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Sąd w Moskwie uznał, że wcześniejsza decyzja procesowa zakazująca jej podróży do Strasburga była słuszna.
rozwiń zwiń