90 lat Polskiego Radia. "Lato z Radiem" zmieniało Radio

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 11:39
"Lato z Radiem" powstało w 1971 roku. Było zupełnie inne niż to, które znamy dzisiaj. Dla Radia to była prawdziwa rewolucja.
Audio
  • "Lato z Radiem" było przełomem w polskiej radiofonii (Sygnały dnia/Jedynka)
Koncert Lata z Radiem w Tarnowie Podgórnym. Od prawej: Karolina Rożej, Bogdan Sawicki i Roman Czejarek (lipiec 2014 r.)
Koncert "Lata z Radiem" w Tarnowie Podgórnym. Od prawej: Karolina Rożej, Bogdan Sawicki i Roman Czejarek (lipiec 2014 r.)Foto: Sebastian Gołos/Polskie Radio

"Lato z Radiem" było nadawane na żywo. - W pierwszych latach jeździliśmy i robiliśmy audycje wyjazdowe - wspomina Tadeusz Sznuk. Śmieje się na wspomnienie okoliczności, w jakich ówczesny naczelnik Mielna przyszedł udzielić wywiadu.
W 1973 roku powstały "Sygnały dnia". Prowadzący Sygnały w wakacje stawali się prowadzącymi Lato, a do prowadzenia porannej audycji przyjeżdżali koledzy z rozgłośni. Dzięki wybudowaniu masztu w Gąbinie "Lata z Radiem" można było słuchać niemal na całym świecie. To wtedy zaczęto w audycji nadawać wiadomości w obcych językach.
"Lato z Radiem" przybrało w końcu formę koncertową. Najpierw były to krótkie koncerty, później już wielkie trasy. W ich trakcie poszukiwano m.in. najdłuższego jamnika, najdłuższych włosów czy najbardziej łaciatej krowy.
2 stycznia 1978 roku powstały "Cztery pory roku". Zajęły pasmo między godz. 9 a 12 i miały być czymś w rodzaju bliskiego ludziom radiowego poradnika. I tak pozostało do dziś, a audycja cieszy się niesłabnącym uznaniem słuchaczy.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 12.03.2015

Godzina emisji: 6.27

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"

ag/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Od nowej siedziby po lot na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 10:47
Pod koniec lat 50. XX wieku, po latach tułaczki, Polskie Radio przeniosło się do budynku przy Al. Niepodległości w Warszawie. Swoją siedzibę ma tu do dziś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Tak rodziły się "Sygnały dnia"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 11:45
1 marca 1973 roku obudziły słuchaczy "Sygnały dnia" . Na ówczesne czasy audycja była przełomowa i cieszyła się ogromną popularnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Zaorski: radio to mój klucz do świata

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 05:54
- Polskie Radio choć kończy 90 lat nie zasługuje na sytuację emeryta lub rencisty. Nadal jest młode, żywe i wciąż go słucham - mówi Janusz Zaorski.
rozwiń zwiń