Doradca premiera Ukrainy: Polska odgrywa ogromną rolę w zatrzymaniu rosyjskiej agresji

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 09:26
- Stoimy na straży terytorium Europy Wschodniej. Sojusz narodów polskiego, litewskiego, łotewskiego i estońskiego powinien być umacniany - mówił w Radiowej Jedynce Daniło Lubkiwski.
Audio
  • Doradca premiera Arsenija Jaceniuka o polskiej pomocy dla Ukrainy (Sygnały dnia/Jedynka)
Pozycje wojsk ukraińskich niedaleko Doniecka. Według doradcy Arsenija Jaceniuka, od momentu podpisania rozejmu Rosjanie ostrzelali terytorium Ukrainy ponad 900 razy
Pozycje wojsk ukraińskich niedaleko Doniecka. Według doradcy Arsenija Jaceniuka, od momentu podpisania rozejmu Rosjanie ostrzelali terytorium Ukrainy ponad 900 razy Foto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Doradca premiera Arsenija Jaceniuka tłumaczył, że Ukraina jest państwem europejskim i nie może dłużej żyć w cieniu dziedzictwa imperium rosyjskiego oraz ZSRR. - Chcemy wyrwać się z tych wpływów, budować europejską przyszłość. Bliskim i ważnym przykładem jest dla nas Polska - powiedział.

Jego zdaniem, podstawowym zagrożeniem dla europejskiej drogi Ukrainy jest imperializm i szowinizm rosyjski. - Agresora można zatrzymać poprzez wzmacnianie możliwości obronnych Ukrainy, dozbrajanie, nowoczesne technologie, solidarność europejską i wsparcie ekonomiczne. W tym zakresie współpraca Kijowa i Warszawy jest kierunkiem strategicznym, który należy rozwijać - powiedział Daniło Lubkiwski w rozmowie z Martą Masłowską.

Polityk zwrócił również uwagę, że w ciągu roku na Ukrainie udało się zbudować armię, która broni całej Europy. - Potrzebna nam jest jednak pomoc w umocnieniu obronności - zaapelował.  Podkreślił też wagę pomocy polskich ekspertów w przeprowadzaniu reformy samorządowej i administracyjnej na Ukrainie.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiała: Marta Masłowska

Gość: Daniło Lubkiwski (doradca premiera Ukrainy)

Data emisji: 13.03.2015

Godz. emisji: 7.49

tj/asz

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Prezydent Ukrainy apeluje do Zachodu: potrzebujemy sił pokojowych

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 06:56
Petro Poroszenko oświadczył w rozmowie z szefem brytyjskiej dyplomacji Philipem Hammondem, że dla zmniejszenia napięcia w konflikcie z separatystami w Donbasie na Ukrainę należy przysłać międzynarodowy kontyngent pokojowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doradca prezydenta: Ukraina ma prawo się zbroić. Polska może rozważyć pomoc wojskową dla Kijowa

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 08:35
Profesor Roman Kuźniar mówił w radiowej Jedynce, że nasz wschodni sąsiad stał się obiektem agresji i ma prawo się zbroić. - To jest zgodne z prawem międzynarodowym - podkreślił doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.
rozwiń zwiń