Adam Jarubas: polska ziemia powinna być w polskich rękach

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 09:30
- Mamy głód ziemi. Trzeba stworzyć warunki, by rolnicy mogli ją uprawiać, nie powinna trafiać do spekulantów – mówił w "Sygnałach dnia" kandydat ludowców na prezydenta.
Audio
  • Adam Jarubas, kandydat na prezydenta PSL o zmianach w prawie i kampanii (Sygnały dnia/Jedynka)
Adam Jarubas
Adam JarubasFoto: Wojciech Kusiński/PR

Adam Jarubas zwrócił się we wtorek z apelem do parlamentarzystów i ugrupowań politycznych o jak najszybsze zakończenie prac nad ustawą chroniącą polską ziemię przed wykupem przez obcokrajowców. Od 1 maja 2016 r. będzie możliwy swobodny obrót ziemią. Zgodnie z europejskim prawem, cudzoziemcy będą mogli kupować polską ziemię bez konieczności ubiegania się o specjalne zezwolenia.

Jarubas powiedział  w Jedynce, że parlamentarzyści powinni się połączyć wokół starań, by ziemia pozostała w polskich rękach. Podkreślił również, polskie rolnictwo pilnie potrzebuje regulacji w zakresie prawa spółdzielczego i sprzedaży bezpośredniej, wprowadzania na rynek własnych produktów.-  Mamy zapewnienie, że w tej kadencji te ustawy będą przyjęte – mówił kandydat PSL na prezydenta.

Obronność

Adam Jarubas uważa, że trzeba wspierać struktury NATO, a w ich ramach oddziały szybkiego reagowania. - Trzeba budować bezpieczeństwo Polski; potrzebujemy obecności wojsk w NATO w naszym kraju – mówił. - Lokalizacją baz NATO powinna być Polska wschodnia – podkreślił. Według niego, tam wojska NATO działałyby odstraszająco na Władimira Putina.

Kandydat PSL w wyborach prezydenckich opowiedział się również za tym, by zwiększać liczbę żołnierzy. - Wydatki na obronność powinny być większe, trzeba im nadać priorytet – mówił. Zaznaczył, że trzeba zrobić wszystko, by wyposażenie dla armii dotarło wcześniej, jeszcze przed rokiem 2022.

Euro

Według Adama Jarubasam temat euro w kampanii jest podnoszony celowo, by podgrzać emocje. W jego ocenie Polska jest dziś nieprzygotowana do przyjęcia euro. Jego zdaniem, trzeba wzmacniać gospodarkę, a europejska waluta to kwestia przyszłości.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Adam Jarubas

Godzina emisji: 8.18

Data emisji: 25.03.2015

agkm/tj

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Adam Jarubas: znam byłych polityków PiS, ale nie są moimi doradcami

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 09:13
Kandydat PSL na prezydenta skomentował w Radiowej Jedynce medialne doniesienia na temat doradzających mu w kampanii byłych polityków PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Jarubas: powinniśmy zwiększać liczbę żołnierzy pod bronią

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 19:55
- Więcej żołnierzy, bazy NATO we wschodniej Polsce, program płatnych staży dla młodych ludzi w ramach struktur wojskowych - to propozycje wzmacniania systemu bezpieczeństwa Polski, przedstawione przez kandydata PSL na prezydenta RP Adama Jarubasa.
rozwiń zwiń