Muzeum Historii Polski powstanie do 11 listopada 2018 roku?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 08:08
- Decyzja o jego budowie należy do premier Ewy Kopacz. To ona jest zdeterminowana, by to muzeum powstało na okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości - mówiła w "Sygnałach dnia" minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.
Audio
  • Muzeum Historii Polski powstanie do 11 listopada 2018 roku? (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Muzeum Historii Polski od 9 lat nie ma siedziby (Sygnały dnia/Jedynka)
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata OmilanowskaFoto: mkidn.gov.pl

Omilanowska tłumaczyła, że premier Kopacz podjęła już wiążącą decyzję o skierowaniu w najbliższych czterech latach finansowych środków potrzebnych na realizację tej inwestycji. - Do mnie należy przygotowanie tego od strony operacyjnej, a więc do lipca przygotowanie planu, który zostanie jako uchwała rządu przyjęty. Wtedy będziemy mieli gwarancję, że do realizacji dojdzie, ponieważ decyzje rządowe tego rodzaju są w zasadzie nieodwoływalne - powiedziała minister kultury.
Muzeum Historii Polski powstanie w warszawskiej Cytadeli. - Premier, minister obrony narodowej, Tomasz Siemoniak uznał, że Cytadela nie jest wojsku już potrzebna i ten teren może być przeznaczony na inne cele (...) Ja się szalenie cieszę z tego, że zabytek o wielkiej wartości historycznej i architektonicznej, jakim jest Cytadela, jedna z niewielu w Europie tak doskonale zachowanych fortyfikacji XIX-wiecznych, dostanie nowe życie - zaznaczyła. - Cytadela to wspólny pomysł, mój i ministra Siemoniaka. We wspólnej rozmowie odkryliśmy, że jesteśmy w stanie taki projekt wymyślić i przeprowadzić - dodała.
Minister kultury przyznała, że gmachy muzealne kosztują mniej więcej 10 tys. zł za metr kwadratowy. Sama skorupa będzie kosztowała 200 mln zł, plus wyposażenie, plus wystawa stała. Myślę, że oscylujemy w okolicach 300 mln zł. Wiążącą odpowiedź udzielę za kilka tygodni, kiedy architekci udzielą odpowiedzi na nasze pytania - poinformowała Małgorzata Omilanowska.
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska
Gość: Małgorzata Omilanowska (minister kultury i dziedzictwa narodowego)

Materiał przygotowała: Ewa Syta

Data emisji: 27.03.2015
Godzina emisji: 6.52 (materiał), 7.20 (rozmowa)
kk/tj

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich. Prezydent: nie da się zrozumieć historii Polski bez znajomości historii Żydów polskich

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 23:59
- Nie da się zrozumieć i w pełni przeżyć historii Polski bez znajomości historii Żydów polskich - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystego otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwiedzamy Muzeum Historii Żydów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 18:04
Otwarcie stałej wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich niewątpliwie było najważniejszym kulturalnym wydarzeniem roku. Ekspozycja składa się z ośmiu galerii tematycznych o łącznej powierzchni prawie pół hektara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków: konkurs na koncepcję rozbudowy Gmachu Głównego Muzeum Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 15:54
Muzeum Narodowe w Krakowie ogłosiło międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy i modernizacji Gmachu Głównego. Jak podkreśla dyrekcja, budynek jest jedną z ikon modernistycznego Krakowa, lecz wymaga dostosowania do potrzeb współczesnego muzealnictwa.
rozwiń zwiń