X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiceminister zdrowia: polska żywność jest bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 08:00
- Prawo dostępu do bezpiecznej i zdrowej żywności jest podstawowym elementem harmonijnego rozwoju świata - mówi w "Sygnałach dnia" w Radiowej Jedynce wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.
Audio
  • Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki o bezpieczeństwie polskiej żywności (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Jak w Polsce i Europie dba się o bezpieczeństwo żywności - sprawdzała Ewa Syta (Sygnały dnia/Jedynka)
Igor Radziewicz-Winnicki
Igor Radziewicz-WinnickiFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

"Bezpieczna żywność - od pola do stołu". Pod tym hasłem obchodzony jest w tym roku Światowy Dzień Zdrowia. Święto przypadające 7 kwietnia ustanowiono z okazji powołania Światowej Organizacji Zdrowia WHO, w 1948 roku.

Igor Radziewicz-Winnicki podkreśla, że Polska żywność jest bardzo bezpieczna, a obawiać się powinniśmy jedynie zanieczyszczeń bakteryjnych. - Bardzo boimy się chemicznych dodatków. Mamy przekonanie, że im bliżej natury, tym lepiej, co w praktyce czasami bywa złudne. Ludzkość od lat trawiły epidemie chorób bakteryjnych - informuje gość Jedynki. - Wpływ dodatków konserwujących żywność na zdrowie jest dzisiaj znikomy. Zdecydowanie większe niebezpieczeństwo stwarza obecność na przykład grzybów, które wynikają z psucia się żywności - dodaje wiceminister zdrowia.

Gość "Sygnałów dnia" mówi, że na każdym etapie produkcji, przetwarzania i podawania żywności są odpowiednie przepisy, które gwarantują nam wszystkim bezpieczeństwo. - Zawsze podstawą bezpieczeństwa żywności jest nieustająca kontrola i dbanie o szczegółowe przestrzeganie poszczególnych procesów bezpieczeństwa. Począwszy od czystych rąk, a skończywszy na całym systemie nadzoru bezpieczeństwa w łańcuchu produkcji - zaznacza.

- Polska żywność jest dzisiaj znacznie bardziej bezpieczna, niż była 15-20 lat temu, a częstość występowania masowych zatruć w Polsce, czy epidemii różnych chorób zakaźnych jest taka sama, jak w innych krajach europejskich, więc system nadzoru nad bezpieczeństwem żywności w Polsce jest odpowiedni - ocenia Igor Radziewicz-Winnicki.

Wiceminister zdrowia tłumaczył także, dlaczego w polskich aptekach brakuje niektórych leków, i jakie są plany rozwiązania tego problemu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Igor Radziewicz-Winnicki (podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia)

Jak w Polsce i Europie dba się o bezpieczeństwo żywności - sprawdzała Ewa Syta.

Data emisji: 7.04.2015

Godzina emisji: 7.17

kh/asz

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żywność sprzedawana w Polsce jest bezpieczna? Obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 14:58
"Bezpieczna żywność - od pola do stołu". Pod tym hasłem obchodzony jest w tym roku Światowy Dzień Zdrowia. Święto przypadające 7 kwietnia ustanowiono z okazji powołania Światowej Organizacji Zdrowia WHO, w 1948 roku.
rozwiń zwiń