Radio dzieciom towarzyszy niemal od początku

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 08:55
Od 90 lat radio gra, śpiewa, bawi i uczy. Także najmłodszych. Pierwszą audycję dla dzieci nadano 17 lutego 1926 roku. Było to słuchowisko "Pan Kotek był chory".
Audio
  • 90 lat Polskiego Radia. Radio jest z dziećmi niemal od początku (Sygnały dnia/Jedynka)
Radio niemal od zawsze nadawało audycje dla dzieci
Radio niemal od zawsze nadawało audycje dla dzieciFoto: Glowimages/Eastnews

- To, co nie zmieniło się przez te lata to podejście do słuchacza - mówi jedna z prowadzących "Jedynkę dzieciom" Agnieszka Kunikowska. Podkreśla, że najważniejsze jest traktowanie młodego słuchacza, jak partnera. Nie należy się wymądrzać, ale nie można też zniżać się do jego poziomu.
W 1935 roku swoje "Gadaninki dla dzieci" zaczął prowadzić Janusz Korczak. Wtedy właśnie zaczęto nadawać audycje dla szkół. Już po wojnie na antenie pojawiła się "Błękitna sztafeta", a także "Godzina dla dziewcząt i chłopców". Nadawano tam powieści, a także pogadanki o przyrodzie i technice.
Tworzono audycje dla dzieci w różnym wieku. Dla najmłodszych był "Supełek". Dla starszych były słuchowiska, zarówno w dni powszednie, jak i w niedziele. Odchodzono też od tego, żeby role dziecięce były grane przez dorosłych. Jeżdżono więc do szkół i poszukiwano dzieci gotowych wystąpić przed mikrofonem. Podobną drogą, choć nie do słuchowiska, przed mikrofon trafiła nasza dziennikarka Zuzanna Dąbrowska. W "Studiu słonecznik" zajmowała się książkami.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska
Data emisji: 7.04.2015
Godzina emisji: 6.27
Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"

ag/asz

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Tak rodziły się "Sygnały dnia"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 11:45
1 marca 1973 roku obudziły słuchaczy "Sygnały dnia" . Na ówczesne czasy audycja była przełomowa i cieszyła się ogromną popularnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Szczygieł: w Radiowej Jedynce spełniło się moje marzenie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 16:13
- Metafizycznym orgazmem jest to, gdy prowadzący może powiedzieć: Tu Program Pierwszy Polskiego Radia, minęła godzina 14. Ja to przeżyłem w 2001 r. jako gospodarz audycji muzycznej - mówi pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Korzyński: Młodzieżowe Studio Rytm to był przełom

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 15:16
- Po raz pierwszy w czasach komunizmu Polskie Radio pozwoliło, żeby powstała konkurencja w redakcjach muzycznych - mówi w Jedynce kompozytor.
rozwiń zwiń