Katastrofa smoleńska. Ekspert o nowych stenogramach: to nic rewolucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 10:00
Edward Łojek, członek tzw. komisji Millera mówi w "Sygnałach dnia", że to, co zostało opublikowane, nie zmienia w żaden sposób ustalonych przyczyn katastrofy.
Audio
  • Ekspert komisji Millera Edward Łojek o nowym odczycie zapisów czarnych skrzynek Tu-154M (Sygnały dnia/Jedynka)
Szczątki polskiego samolotu Tu-154M na terenie wojskowego lotniska Siewiernyj w Smoleńsku. Według RMF FM, najnowsze odczyty z czarnej skrzynki ujawniają o 30 procent więcej słów wypowiedzianych w kabinie pilotów niż udało się wcześniej odczytać
Szczątki polskiego samolotu Tu-154M na terenie wojskowego lotniska Siewiernyj w Smoleńsku. Według RMF FM, najnowsze odczyty z czarnej skrzynki ujawniają o 30 procent więcej słów wypowiedzianych w kabinie pilotów niż udało się wcześniej odczytaćFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Dziennikarze radia RMF dotarli do opinii biegłych, którzy na nowo odczytali zapis rejestratora rozmów w kokpicie Tu-154M, który rozbił się w 2010 roku pod Smoleńskiem. To o 1/3 więcej słów niż w dotychczas publikowanych odczytach. Z zapisów wynika m.in, że w kabinie do ostatniej chwili były osoby trzecie, mówiono również o piciu piwa.

Michał Kamiński o nowych stenogramach: jestem tymi wiadomościami zszokowany >>

Edward Łojek mówi w "Sygnałach dnia", że opublikowane nowe stenogramy nie zmieniają w żaden sposób ustalonych przyczyn katastrofy. Zapis, nad którym komisja Millera pracowała w 2010 i 2011 roku, jest tylko mniej precyzyjnym odczytaniem tego samego materiału. Ekspert podkreśla, ze komisja nie ma własnego laboratorium. Zlecała więc opracowanie deszyfracji zapisów czarnych skrzynek odpowiednim instytucjom państwowym.
- Trudno mówić o podważeniu zaufania do tych ekspertyz. Były na tyle dokładne, na ile umożliwiły to zastosowane metody - mówi gość Radiowej Jedynki. Jego zdaniem, choć upublicznione zapisy nie zmieniają przyczyn katastrofy, to dają większe pojęcie o okolicznościach, w jakich do niej doszło. Zresztą, w raporcie Komisji wskazywano, że kokpit nie był sterylny i sformułowano w tej sprawie odpowiedni wniosek.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Edward Łojek, członek tzw. komisji Millera i ekspert Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych

Data emisji: 7.04.2015

Godzina emisji: 8.38

ag/asz

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Kamiński o nowych stenogramach z Tu-154M: rzucają nowe światło

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 09:08
Gość radiowej Jedynki Michał Kamiński ocenił, że nowe odczyty z czarnej skrzynki, która znajdowała się na pokładzie Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku, rzucają nowe światło na tragiczną katastrofę, w której zginął między innymi prezydent Lech Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe zapisy rozmów z kokpitu tupolewa. Ryszard Czarnecki: to element kampanii wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 08:59
Ryszard Czarnecki z PiS podkreślił w Trójce, że nowe informacje o katastrofie smoleńskiej pojawiają się dopiero po pięciu latach, w czasie trwającej kampanii wyborczej. Jego zdaniem nie ma w tym przypadku.
rozwiń zwiń