Paweł Kukiz: chcę doprowadzić do tego, żeby obywatel był pracodawcą dla polityka

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 09:26
Prezydent powinien stać po stronie obywateli, a nie partii politycznych. Taką wizję prezydentury prezentował w radiowej Jedynce Paweł Kukiz, bezpartyjny kandydat na prezydenta.
Audio
  • Paweł Kukiz o wyborach prezydenckich (Sygnały dnia/Jedynka)
Paweł Kukuiz
Paweł KukuizFoto: W.Kusiński/Archiwum Polskiego Radia

Muzyk, który był gościem "Sygnałów dnia" przekonywał, że głowa państwa nie może być jedynie elementem ścieżki legislacyjnej - osobą, która milcząco podpisuje ustawy. Wizja Pawła Kukiza jest nieco inna. - Prezydent, jako prezydent obywateli, ktoś poza układów partyjnych, może bardzo dużo dla obywateli zrobić, ponieważ ma świetne instrumenty do hamowania tego wampiryzmu partii politycznych - podkreślił.

Paweł Kukiz powiedział, że jego głównym punktem wyborczym jest zmiana relacji między władzą a obywatelem. - Czyli zerwanie z tą dzisiejszą sytuacją, gdzie władza jest bezwzględnym panem obywatela, za obywatelskie pieniądze. Chcę doprowadzić do takiego ustroju, w którym obywatel jest pracodawcą dla polityka i posiada nad nim kontrolę - zaznaczył.

Wybory prezydenckie 2015 - czytaj więcej >>>

Zdaniem Kukiza drogą do tego są jednomandatowe okręgi wyborcze. - Na pewno jest to znacznie lepszy system od tego obecnego. Od 1989 roku obywatele nie mają absolutnie wpływu na to, kto będzie zasiadał w parlamencie. Już przed wyborami możemy się domyślać, kto znajdzie się w parlamentarnych ławach - podkreślił kandydat na prezydenta.

Gość radiowej Jedynki skrytykował także obecny system podatkowy. - My płacimy 7/10 swoich dochodów władzy. Tak bardzo jest opodatkowana nasza praca. 70 procent naszych pieniędzy jest zabieranych i dystrybuowanych bez naszej wiedzy i zgody na ZUS-y, na kilometrówki, zegarki itd. - powiedział Paweł Kukiz i dodał, że jest zwolennikiem trójfilarowego systemu kanadyjskiego. - Ale żeby do tego dojść, najpierw musi pojawić się gospodarka wolnorynkowa. Żeby ona się pojawiła przedsiębiorcy muszą mieć warunki do zatrudniania pracowników, czyli nie mogą być aż tak opodatkowani - zaznaczył.

Kandydat na prezydentach w ostrych słowach wypowiedział się również o śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej. Chcesz wiedzieć dlaczego Paweł Kukiz uważa, że najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się tego, co dokładnie wydarzyło się w Smoleńsku? Posłuchaj całej audycji!

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Paweł Kukiz (kandydat na prezydenta RP)

Data emisji: 09.04.2015

Godzina emisji: 8.18

aj/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Wybory prezydenckie: Bronisław Komorowski i Andrzej Duda tracą poparcie. Nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 22:23
Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę najwięcej głosów zdobyłby Bronisław Komorowski - wynika z najnowszego sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKW zweryfikowała podpisy. Jest lista kandydatów na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 19:37
W majowych wyborach prezydenckich wystartuje 11 osób - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej. We wtorek PKW zarejestrowała ostatnich kandydatów, którzy zebrali co najmniej 100 tys. podpisów poparcia dla swojej kandydatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Ogórek: jestem kandydatką bezpartyjną

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 08:11
- Nigdy nie posiadałam legitymacji partyjnej. Za wsparcie Sojuszu Lewicy Demokratycznej jestem bardzo wdzięczna. Bardzo je sobie cenię - mówiła w radiowej Jedynce kandydatka SLD na prezydenta Magdalena Ogórek.
rozwiń zwiń