Kondycja psychiczna Polaków. Czas bić na alarm?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 15:20
Coraz więcej spośród nas cierpi na depresję. W ostatnich latach niepokojąco rośnie również liczba samobójstw odnotowywanych przez policję.
Audio
  • Kondycja psychiczna Polaków i stan opieki psychiatrycznej w Polsce (Debata medyczna/Jedynka)
Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego - przekonywali goście Debaty medycznej
Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego - przekonywali goście "Debaty medycznej"Foto: Glow Images/East News

W 2013 r. ponad 6 tys. osób w Polsce odebrało sobie życie. We wcześniejszych latach statystyka ta utrzymywała się na poziomie ok. 4 tys. samobójstw rocznie. - Niedostrzeganie tego problemu na co dzień to dramatyczny, w pewnym sensie też hańbiący, fakt dla systemu opieki zdrowotnej i dla polityki społecznej państwa w ogóle - przyznaje w Jedynce Marek Balicki, kierownik Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Zdaniem byłego ministra zdrowia rosnąca liczba samobójstw może być jednym z elementów świadczących, że kondycja zdrowia psychicznego Polaków pogarsza się, a także ilustracją coraz większej dezintegracji społeczeństwa. - Są takie grupy społeczne, które mimo panującego wyścigu szczurów potrafią jakoś funkcjonować oraz takie, które ewidentnie nie dają sobie rady - analizuje Balicki.

Z audycji można również dowiedzieć się m.in. jak wygląda struktura samobójstw w Polsce i jak odróżnić zwykłe obniżenie nastroju od depresji.

***

Tytuł audycji: Debata medyczna

Prowadzi: Mariusz Gujski

Goście: dr Marek Balicki (kierownik Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego), dr Maciej Myszka (katedra i klinika psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 12.04.2015

Godzina emisji: 16.15

pg/asz

Czytaj także

Depresja coraz groźniejsza. Lekarz radzi: zwolnijmy, nie musimy już gonić za każdą złotówką

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 19:30
Polska ma największą dynamikę wzrostu zgłoszeń z powodu depresji w ciągu ostatnich 20 lat na świecie. A co za tym idzie jesteśmy w czołówce państw, jeśli chodzi o dynamikę zagrożeń samobójczych - powiedział prof. Bartosz Łoza, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Sutkowski: lekarz rodzinny nie jest alfą i omegą

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 15:15
Lekarz rodziny jest zakotwiczony w pewny środowisku, w którym otrzymał ogromny mandat zaufania w postaci deklaracji wyboru - powiedział dr Michał Sutkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie dajcie się depresji. Nasze serca nie lubią być smutne

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 14:03
Częściej na depresję, zwłaszcza nawracającą, cierpią kobiety. Ta choroba jednak nie wybiera, nikt nie jest wyłączony z ryzyka. Może dotknąć wszystkich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek w sytuacji granicznej. "Nie uciekniesz, przygotuj się"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 20:26
- Wobec choroby, cierpienia, śmierci żaden człowiek nie powinien być sam. Najpiękniejszą formą leczenia jest czas poświęcony drugiej osobie - powiedział prof. Krzysztof Bielecki.
rozwiń zwiń