Minister nauki: będzie coraz mniej chętnych na studia

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 09:20
- Około 40 procent maturzystów chce iść na studia, co jest bardzo wysokim wskaźnikiem. Będzie on jednak spadał - mówi w "Sygnałach dnia" minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.
Audio
  • Lena Kolarska-Bobińska o szkolnictwie wyższym i Europejskiej Karcie Naukowca (Sygnały dnia/Jedynka)
Lena Kolarska-Bobińska ocenia, że absolwentom wyższych uczelni jest łatwiej znaleźć pracę niż tym, którzy nie studiowali
Lena Kolarska-Bobińska ocenia, że absolwentom wyższych uczelni jest łatwiej znaleźć pracę niż tym, którzy nie studiowaliFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Lena Kolarska-Bobińska podkreśla, że w Polsce będzie mniej studentów, ponieważ mamy do czynienia z niżem demograficznym, a dodatkowo wzrostem atrakcyjności szkolnictwa zawodowego. - To jest trend, który przewidzieliśmy i którego oczekiwaliśmy - mówi minister nauki.

- Na pewno dojdzie z tego powodu do likwidacji wielu uczelni. Już w tej chwili mamy ponad 40 uczelni niepublicznych, które są w trakcie likwidacji - informuje gość "Sygnałów dnia".

Minister nauki podkreśla równocześnie, że "jeśli spojrzymy na całość populacji, tylko 4 procent osób z wyższym wykształceniem jest bezrobotnych, czyli wyższe studia nadal dają dużo lepszą gwarancję znalezienia pracy". - Musimy zbliżać, urealniać i dostosowywać uczenie do potrzeb rynku pracy. Całe nasze działanie jest obliczone na zbliżanie absolwentów do oczekiwań tego rynku - zaznacza gość Jedynki.

Lena Kolarska-Bobińska mówiła także o Europejskiej Karcie Naukowca i tłumaczyła, dlaczego przyjazne środowisko jest bardzo ważne w pracy naukowej.

Zobacz serwis edukacja>>>

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Lena Kolarska-Bobińska (minister nauki i szkolnictwa wyższego)

Data emisji: 16.04.2015

Godzina emisji: 8.20

kh/tj

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Najlepsi studenci będą studiować za granicą na koszt państwa. Warunek: muszą wrócić do Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 09:15
Nawet kilkuset najlepszych studentów może skorzystać z rządowego programu finansowania studiów na najlepszych zagranicznych uczelniach - poinformowała minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. Gdy student zdecyduje, że zostaje za granicą, będzie zobowiązany do zwrotu kosztów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lena Kolarska-Bobińska: nauka w centrum życia społecznego

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 08:23
- Zgadzam się z kilkoma postulatami humanistów, np. co do potrzeby większego inwestowania w naukę - tak minister nauki komentowała postulaty Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej.
rozwiń zwiń