90 lat Polskiego Radia. Technika w służbie człowieka

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 11:37
Radio powstało i zaczęło nadawać dzięki inżynierom i technikom Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego.
Audio
  • 90 lat Polskiego Radia. Technika w służbie człowieka (Sygnały dnia/Jedynka)
Kosmos jest już częścią ziemskiej infrastruktury
Kosmos jest już częścią ziemskiej infrastrukturyFoto: Pixabay

Początki były bardzo trudne, a jeszcze w latach 50. XX wieku nadanie korespondencji np. z Brazylii trwało trzy dni. – Materiały prasowo-informacyjne przekazywało się kapitanowi pierwszego odlatującego do Europy samolotu, który w Paryżu przekazywał je przedstawicielowi LOT. Dopiero stamtąd trafiały do Warszawy – wspomina dziennikarka Polskiego Radia Jolanta Klimowicz-Osmańczyk.

Radio było wtedy analogowe, monofoniczne. Wszystkie materiały powstawały na taśmach. Z czasem niektóre audycje zaczęto nadawać na żywo, a przełomem stała się możliwość transmisji satelitarnych. Obecnie korzysta się też z wozów transmisyjnych i można nadawać relacje z kilku miejsc jednocześnie. - Najbardziej denerwujące jest zachmurzenie. Gdy chmury zasłaniają satelitę tracimy łączność, stajemy się bezsilni – opowiada realizator Wiesław Szala.

Nowy rozdział w technice radiowej otworzył się w latach 90. XX wieku po podziale radia i telewizji. Rozpoczęliśmy wtedy proces cyfryzacji.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska
Data emisji: 9.04.2015
Godzina emisji: 6.27
Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia".

tj/asz

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Cyfryzacja ma już 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 09:02
Starą złotówkę zastąpiono nową, a na prezydenta wybrano Aleksandra Kwaśniewskiego. Właśnie wtedy, w 1995 roku, rozpoczęły się próby nadawania cyfrowego.
rozwiń zwiń