Radio łączy ludzi: "Ja proszę, żeby odczytano to, co powiem"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 09:12
Słuchacze od początku istnienia Polskiego Radia nie poprzestawali na jego słuchaniu. Odzywają się każdego dnia. Niektórzy chwalą i doceniają, inni dzwonią i piszą, żeby skrytykować lub zwrócić na coś uwagę. Telefonują, piszą, a czasem odwiedzają redakcję.
Audio
  • 90 lat Polskiego Radia. Słuchacze odzywają się każdego dnia! (Sygnały Dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrys/Pixabay

Pierwszy na listy słuchaczy odpowiadał na antenie Stanisław Odyniec - 24 stycznia 1926 roku nadano pierwszą "Skrzynkę odpowiedzi". Ogromną popularność zdobyła także "Fala 56", która zastąpiła propagandową "Falę 49" - w 1957 roku przyszło do niej 140 tysięcy listów!

Prawdziwym szałem okazała się jednak "Radiowa Lista Przebojów", której nadawanie rozpoczęto w 1968 roku. Comiesięczna audycja opierała się na plebiscycie przeprowadzanym wśród słuchaczy. - Zawsze prosiłam w tej audycji, żeby nie przysyłać listów tylko kartki pocztowe. Przychodziły takie wory, kilkadziesiąt tysięcy tych listów! A ja siedziałam jak Kopciuszek i liczyłam... To było coś niesamowitego - wspomina Maria Szabłowska.

Słuchacze reagują żywiołowo na wszystko. A redakcji trudno czasem ograniczyć się do czytania - ludzie zadają pytania, proszą o wsparcie lub interwencję. I choć czasy się zmieniły, sprawy są te same. Trudno pozostać na nie obojętnym.

Która redakcja jest dziś prawdziwym składem pocztowym? O co najczęściej pytali i pytają słuchacze i jakiej pomocy potrzebują? Czy da się odwiedzić ulubioną redakcję? Zdradzamy te sekrety.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 21.04 2015

Godzina emisji: 7.50

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały Dnia"

 

amp/asz

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Tak rodziły się "Sygnały dnia"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 11:45
1 marca 1973 roku obudziły słuchaczy "Sygnały dnia" . Na ówczesne czasy audycja była przełomowa i cieszyła się ogromną popularnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Technika w służbie człowieka

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 11:37
Radio powstało i zaczęło nadawać dzięki inżynierom i technikom Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziny Radiowej Jedynki. Najśmieszniejsze momenty

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 11:23
Od kilku miesięcy świętujemy 90-lecie Polskiego Radia. Dziś natomiast przypadają urodziny Radiowej Jedynki, pierwszej polskiej stacji w eterze.
rozwiń zwiń