Andrzej Siezieniewski: dokonuje się technologiczna rewolucja w radiofonii

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 10:00
Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski jest pewien, że mimo postępu za 10 lat radio nadal będzie funkcjonowało, a my będziemy świętowali jego 100-lecie.
Audio
  • Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski: multimedialność umożliwia przekazanie o wiele więcej treści niż tylko za pośrednictwem mikrofonu (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Relacja z gali jubileuszowej 90-lecia Polskiego Radia (Sygnały Dnia/Jedynka)
Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski
Prezes Polskiego Radia Andrzej SiezieniewskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Andrzej Siezieniewski zwrócił w Radiowej Jedynce uwagę na zmiany technologiczne, jakie dokonują się wręcz na naszych oczach. Jeszcze stosunkowo niedawno do montażu dźwięku używało się taśmy magnetofonowej, sklejki i żyletki. Teraz montuje się dźwięk elektronicznie. Zdaniem prezesa przyszłość radia to radiofonia cyfrowa. Polskie Radio już od 2013 roku nadaje w technologii DAB+. Umożliwia ona emisję wielu programów, dla których nie ma przydziału częstotliwości w tradycyjnym paśmie. - DAB+ jest technologią, z której, mam nadzieję, w ciągu kilku lat będą korzystały wszystkie radiofonie europejskie - mówi prezes.

90 lat Polskiego Radia w Jedynce >>>

Andrzej Siezieniewski podkreśla również pożytki, jakie stwarza nowoczesna technologia i multimedialność. Umożliwia przekazanie o wiele więcej treści niż tylko za pośrednictwem mikrofonu. Choćby transmisje wideo tego, co dzieje się w studiu czy na sali koncertowej. Ale prezes Polskiego Radia jest przekonany, że nowoczesne technologie nie sprawią, że radio zniknie z naszego życia.

Dziś (21.04) w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się wielka Gala Jubileuszowa z okazji 90-lecia Polskiego Radia. W trakcie uroczystości zostaną wręczone dwa Diamentowe Mikrofony dla wybitnych osobowości radiowych oraz Diamentowa Batuta. Wystąpią między innymi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i zespół Zakopower.

Transmisja pierwszej części uroczystości w Radiowej Jedynce, a całej gali w Radiowej Dwójce. Początek o godz. 19. Całe wydarzenie będzie też można oglądać na stronie polskieradio.pl

/

***

 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Andrzej Siezieniewski (prezes Polskiego Radia)

Godzina emisji: 8.44

Data emisji: 20.04.2015

ag/asz

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Prezes Andrzej Siezieniewski: w otoczeniu cyfrowym radio nie może pozostawać wyspą analogową

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 09:24
Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia uważa, że cyfryzacja pomoże Polskiemu Radiu w realizacji misji i dostosowaniu oferty do potrzeb różnych odbiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat: od pierwszej audycji do radia cyfrowego

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 10:00
Emisję pierwszego polskiego programu zawdzięczamy Zygmuntowi Chamcowi. O tym wizjonerze oraz o zadaniach radia publicznego w XXI wieku mówił prezes Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Non stop w gotowości". Prezes Polskiego Radia o pracy korespondenta

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 16:10
- Często nie można było zająć się własnym życiem, gdyż od godz. 6 rano do 23 musiałem być non stop w gotowości - mówił w radiowej Jedynce Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia bez pomysłu na politykę informacyjną

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 19:21
Unia Europejska nie ma spójnego pomysłu, jak docierać do setek milionów ludzi w bardzo zróżnicowanej wspólnocie - ocenił wiceprzewodniczący Rady Członków Euranet Plus, prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń