Rozmowa dnia: Andrzej Siezieniewski

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 08:45
Audio
  • Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski: multimedialność umożliwia przekazanie o wiele więcej treści niż tylko za pośrednictwem mikrofonu (Sygnały dnia/Jedynka)

Daniel Wydrych: Mamy gościa w studiu: prezes Zarządu Polskiego Radia, pan Andrzej Siezieniewski. Dzień dobry, panie prezesie.

Andrzej Siezieniewski: Witam państwa.

K.G.: Zanim o gali, ciekawa informacja, nie wiem, czy pan prezes miał okazję dowiedzieć się o tym, że...

A.S.: Słuchałem dziś Jedynki od samego rana.

K.G.: ...w grudniu 2017 roku, czyli za 2,5 roku mniej więcej, Norwegia planuje wyłączenie w tym kraju wszystkich analogowych nadajników radiowych pracujących w paśmie FM. Słuchacze będą mogli korzystać tylko z transmisji cyfrowej w technologii DAB.

A.S.: Tak jest, ten proces rozpocznie się 1 stycznia 2017 roku w Norwegii, sukcesywnie kolejne regiony będą wyłączane analogowo i będzie już tylko radio cyfrowe. To jest pierwszy kraj rzeczywiście, który wkroczył na tę ścieżkę i jest najbardziej zaawansowany dzisiaj, ale jest kilka innych krajów, które podążają tą drogą – Dania, Wielka Brytania, Niemcy...

K.G.: Norwegowie zaczynali w 1995 roku, czyli to 20 lat mija w tym roku, my zaczęliśmy w roku...

A.S.: Ale my też zaczęliśmy bardzo wcześnie fazę eksperymentalną, najpierw eksperymentowaliśmy z DAB–em, teraz ta technologia DAB–owska okazała się jednak być niewydolna i nie tak skuteczna, jak planowano początkowo, natomiast DAB+ spełnia wszelkie kryteria i jest dzisiaj najnowocześniejszą technologią, z której korzysta radiofonia, i to jest ten nośnik, z którego będą, mam nadzieję, w ciągu kilku lat korzystały wszystkie radiofonie europejskie.

K.G.: Podobno podczas dzisiejszej gali w Teatrze Wielkim jedna z osób prowadzących galę ma pokazać coś w ręku i powiedzieć: proszę państwa, to jest radioodbiornik cyfrowy.

A.S.: Tych radioodbiorników cyfrowych jest już sporo w Polsce. Nasza sieć handlowa jest zaopatrzona w te odbiorniki, choć, oczywiście, pewnie życzylibyśmy sobie, ponieważ rozpoczęliśmy 1 października 2013 roku emisję cyfrową, stwarzając możliwość odbioru cyfrowego również, życzylibyśmy sobie, żeby tych odbiorników było więcej, no ale to jest skomplikowany proces ekonomiczny, on musi wybrzmieć. Ale w pierwszej kolejności musi się pojawić oferta i tę ofertę Polskie Radio już od 1 października 2013 roku przedłożyło słuchaczom, sukcesywnie ją wzbogacając, bo dzisiaj mamy już 3 dodatkowe kanały – jest PR24, jest Radio Rytm i jest Radio Dzieciom. W planach mamy jeszcze 2 kanały.

K.G.: Dzięki cyfryzacji (...)

A.S.: Tak jest, to dzięki cyfryzacji, ponieważ analogowo już...

K.G.: ...starać się o nowe częstotliwości i tak dalej, i tak dalej.

A.S.: Tak jest, nie mamy już takiej możliwości analogowo. To dobro rzadkie, jakim są częstotliwości, zostało wykorzystane już dawno i Polskie Radio nie jest w stanie realizować swoich powinności ustawowych, tylko dwa programy: 1 i 3 mają pokrycie mniej więcej ogólnopolskie, 93–94%, natomiast Program 2 i Program 4 zdecydowanie mniejsze – 60% i 30%.

K.G.: Dzisiejsza gala jubileuszowa w Teatrze Wielkim będzie transmitowana we wspomnianym przez pana prezesa Drugim Programie Polskiego Radia i Pierwszym Programie Polskiego Radia także, początek o godzinie 19.

A.S.: Zapraszamy do słuchania.

K.G.: Zapraszamy do słuchania, to prawda. Będą Diamentowa Mikrofony czy Diamentowy Mikrofon i Diamentowa Batuta podobno.

A.S.: Będą dwa Diamentowe Mikrofony...

K.G.: Czy jesteśmy na tym etapie, że możemy ujawniać już szczegóły?

A.S.: Nie, ta informacja zostanie...

K.G.: Powiemy, co, ale nie powiemy, kto, tak?

A.S.: Powiemy, co, czyli dwa Diamentowe Mikrofony, najwyższe wyróżnienia, jakie mogą spotkać ludzi pracujących przed mikrofonem. To jest prawdziwy panteon sław Polskiego Radia. Na czele tego panteonu jest Jan Paweł II, któremu miałem przyjemność wręczyć Diamentowy Mikrofon, i jest mnóstwo wybitnych postaci, takich jak Bohdan Tomaszewski, jak Lucjan Kydryński, wybitni artyści. No i drugą nagrodą, którą wręczymy, to jest Diamentowa Batuta, z reguły właśnie przy okrągłych jubileuszach Polskiego Radia wręczamy i Diamentowe Mikrofony, i Diamentowe Batuty najwybitniejszemu dyrygentowi, który pracuje z orkiestrami Polskiego Radia.

K.G.: Ale możemy chyba powiedzieć, kto będzie na scenie, nie mówiąc o laureatach Diamentowych Mikrofonów i Batuty.

A.S.: Tak jest. Na scenie będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, jeden z najlepszych, najwybitniejszych zespołów orkiestrowych w naszym kraju, myślę także w Europie, będzie zespół Audiofeels i będzie zespół Zakopower, będą, oczywiście nasi prowadzący, no i będą dostojni goście.

K.G.: Nie wiem, czy nie ujawnię za dużo, ale to zdaje się Karol Szymanowski po nowemu?

A.S.: Tak. Sam jestem ciekaw, jak to będzie brzmiało.

K.G.: No właśnie, to może być interesujące. 90 lat Polskiego Radia, dziś wielka gala jubileuszowa, proszę państwa, w Teatrze Wielkim. Ale tak swoją drogą, panie prezesie, tak za 10 lat na przykład...

A.S.: Na stulecie.

K.G.: ...na 100–lecia, oczywiście, tak, to prosta arytmetyka, ale ciekawe, w jakim świecie technologicznym będziemy żyli. No bo rozumiem, cyfryzacja i tak dalej, ale nie jest wykluczone, że pojawi się zupełnie coś nowego.

A.S.: Z całą pewnością nie jest wykluczone. Gdybyśmy...

K.G.: Lęk przed przyszłością trochę.

A.S.: ...sięgnęli pamięcią do naszej rozmowy na 80–lecie Polskiego Radia, to przecież zaledwie 10 lat temu, budowaliśmy wtedy strategię „Polskie Radio u progu ery multimediów”. Dziś jesteśmy już za progiem ery multimediów, ale wtedy, powiem uczciwie, nie wyobrażaliśmy sobie, jak ta multimedialność Polskiego Radia będzie wyglądała. Wydawało nam się, że będzie jakaś magiczna skrzynka, w której będzie radio, ale nie wyobrażaliśmy sobie, że będzie streaming internetowy, że będą obrazki, że będą teksty, że będzie dużo więcej informacji niż jesteśmy w stanie przekazać państwu, tylko posługując się mikrofonem. Kolejne 10 lat przy takim tempie zmian technologicznych może całkowicie zrewolucjonizować także funkcjonowanie Polskiego Radia, być może zbliżyć radio do telewizji, ale jestem przekonany, jestem pewien, że radio na pewno za 10 lat będzie funkcjonowało i 100–lecie będziemy obchodzili.

K.G.: Swoją drogą któryś z tygodników, w jednym z najnowszych numerów opublikował taki artykuł o laptopach i o smartfonach, jak bardzo one zmieniły świat medialny, że wobec faktu, że one są, to takie radio klasyczne, takie tam z pokrętłem, wszystko jedno, to już powoli, powoli przechodzi do lamusa.

A.S.: Tak, ale ja myślę, że to są tylko nośniki, to jest sposób na odbieranie radia, może także częściowo programowanie, ponieważ dzisiejsze możliwości technologiczne pozwalają na to, żeby samemu sobie tworzyć własną ramówkę radiową, ale jak byśmy nie układali tego tworzywa, to to tworzywo jest potrzebne, a to tworzywo tworzymy my, dziennikarze radiowi. Mam nadzieję, że zapotrzebowanie na tę produkcję będzie stale rosło.

K.G.: Czyli urządzenie jest na końcu bez względu na to, co jest w tym urządzeniu...

A.S.: Tak sądzę.

K.G.: ...ważny jest początek, tam, gdzie się otworzy. Może by tak, panie prezesie, nie wiem, taśma, sklejka, żyletka, co?

A.S.: Takie czasy, też pamiętam.

Daniel Wydrych: A który okres, panie prezesie, wspomina pan, oprócz oczywiście tego obecnego, najlepiej?

A.S.: No, ja myślę, że...

D.W.: Ale w swojej historii.

A.S.: W mojej historii to czas sprzed 25 lat, kiedy podejmowałem pracę korespondenta Polskiego Radia w Moskwie, wyjeżdżałem do Związku Radzieckiego delegowany przez prezesa Drawicza, a wróciłem już z zupełnie innego kraju po 4–5 latach pobytu w kraju, który wyrósł na gruzach wydawałoby się niepokonanego imperium zła. To był okres fascynujący, to był okres dla dziennikarza absolutnie pasjonujący. Jestem szczęśliwy, że miałem okazję 5 lat w bardzo trudnych warunkach, często także bojowych warunkach, pracować i relacjonować dla słuchaczy Polskiego Radia to, co działo się za naszą wschodnią granicą.

K.G.: A po 25 latach mamy do czynienia z jeszcze innym krajem.

A.S.: To prawda.

K.G.: Gala jubileuszowa Polskiego Radia dziś w Teatrze Wielkim, Operze Narodowej, początek o godzinie 19, transmisja w Jedynce, a także w 2 Programie Polskiego Radia, zapraszamy już teraz.

D.W.: No i będzie można nas zobaczyć także w TVP Kultura. Powiem panom, że ja się rzeczywiście nie mogę doczekać tej rocznicy za lat 10, także dlatego, że to będzie rok, w którym będę kończył 50 lat.

K.G.: Proszę bardzo.

D.W.: A pan?

K.G.: No, trochę więcej. Prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski zaprasza na dzisiejszą galę. I dziękujemy za rozmowę.

A.S.: Bardzo dziękuję.

(J.M.)