X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Władysław Bartoszewski miał odwagę"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 11:20
W piątek wieczorem (24.04), w wieku 93 lat, zmarł Władysław Bartoszewski. W radiowej Jedynce wspominają go były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss i doradca prezydenta Tomasz Nałęcz.
Audio
  • Goście "Sygnałów dnia" wspominają Władysława Bartoszewskiego (Jedynka)
Na zdjęciu archiwalnym z 19.04.2015 r. prof. Władysław Bartoszewski, podczas uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, upamiętniających 72. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, historyk, więzień Auschwitz, żołnierz AK zmarł 24.04.2015 r. wieczorem
Na zdjęciu archiwalnym z 19.04.2015 r. prof. Władysław Bartoszewski, podczas uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, upamiętniających 72. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, historyk, więzień Auschwitz, żołnierz AK zmarł 24.04.2015 r. wieczoremFoto: PAP/Archiwum/Jakub Kamiński

Władysław Bartoszewski urodził się w 1922 roku w Warszawie. We wrześniu 1940 roku został aresztowany przez Niemców i wywieziony do Auschwitz, gdzie był więziony do kwietnia 1941 roku. W 1942 roku związał się z konspiracją, wstąpił do AK i rozpoczął współpracę z Radą Pomocy Żydom "Żegota". Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Józefa Oleksego i Jerzego Buzka. W 2007 roku został powołany przez premiera Donalda Tuska na pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego.
Wspomnienia Władysława Bartoszewskiego z Auschwitz >>>
Był laureatem wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień, m.in. Orderu Orła Białego, Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RFN, papieskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego, Krzyża Wielkiego Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy. Został uhonorowany przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Był honorowym obywatelem państwa Izrael. Był autorem ok. 1,5 tys. artykułów i ok. 40 książek.
Wspominając Władysława Bartoszewskiego goście audycji "Sygnały dnia" były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss i doradca prezydenta Tomasz Nałęcz podkreślili, że zmarły był osobą bardzo odważną. Weiss wskazał, że Bartoszewski nie bał się powiedzieć "nie", nawet jeśli później był za to krytykowany. - Miał głębokie przekonanie, że o pewnych rzeczach trzeba mówić, bo jak się pewnych rzeczy nie nazywa po imieniu w odpowiednim czasie, to może dojść do rzeczy jeszcze gorszych - powiedział Nałęcz.
Jak zapamiętają Władysława Bartoszewskiego goście radiowej Jedynki? Wysłuchaj całej audycji.
***
Tytuł audycji:
Sygnały dnia
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Szewach Weiss (były przewodniczący Knesetu, były ambasador Izraela w Polsce), Tomasz Nałęcz (historyk, doradca prezydenta)
Godzina emisji: 8.16
Data emisji: 25.04.2015
kk/ag

Czytaj także

Władysław Bartoszewski nie żyje. Pozostawił po sobie świadectwo

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 21:00
- Moim obowiązkiem nie jest lenić się, tylko jak najwięcej przekazać, także za pomocą słowa pisanego - mówił w jednym z wywiadów w Radiowej Jedynce Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracował dla Polski do końca. Profesor Władysław Bartoszewski nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 00:10
- Nie było dnia, żeby nie przychodził do swojego gabinetu. Na poniedziałek przygotowywał bardzo ważne konsultacje polsko-niemieckie - mówiła w radiowej Jedynce rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes IPN: Władysław Bartoszewski do ostatnich chwil był aktywny

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 08:08
- To strata nie do odrobienia. Między nami nie ma już takich ludzi z takim doświadczeniem - tak prezes IPN Łukasz Kamiński mówi o Władysławie Bartoszewskim.
rozwiń zwiń