Aleksander Smolar: odejście Donalda Tuska przyczyną wzrostu notowań PO

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 08:07
Obecnie w sondażach obserwujemy przewagę PO w sytuacji, gdy jeszcze pół roku temu wydawało się, że to PiS idzie do władzy - mówił Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego.
Audio
  • Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego: odejście Donalda Tuska przyczyną wzrostu notowań PO (Sygnały dnia/Jedynka)
Aleksander Smolar, prezes Fundacji Stefana Batorego
Aleksander Smolar, prezes Fundacji Stefana Batorego Foto: Wojcech Kusiński/Polskie Radio

- Do niedawna wydawało się, że PO jest wypalona i w tej atmosferze odchodził Tusk, który jest w Polsce praktycznie zapomniany. To jest prawdopodobnie przyczyna wzrostu notowań Platformy - zauważył politolog.

Smolar zwrócił także uwagę na fatalne notowania lewicy. Według politologa, wpływ mają na to dwie tendencje. Chodzi o wymieranie elektoratu SLD i efekt Magdaleny Ogórek, która wraz z szefem partii "wbiła nóż w plecy SLD". - Jej przekaz jest sprzeczny z wrażliwością lewicy, z tym czego wyborcy oczekują od tej partii - podkreślił.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ostatnią niedzielę SLD nie przekroczyłoby progu wyborczego, a czwartą partią w Sejmie, poza PO, PiS i PSL byłoby ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Gość Jedynki mówił także o możliwości powstania polsko-niemieckiego podręcznika do historii oraz rajdzie "Nocnych Wilków".

****

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Aleksander Smolar (prezes Fundacji Batorego)

Data emisji: 28.04.2015

Godz. emisji: 07.17

to/tj

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory parlamentarne: PO nadal na czele, ale traci poparcie. Najnowszy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 10:26
Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Platforma Obywatelska przed Zjednoczoną Prawicą i Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Tak wynika z najnowszego sondażu, przeprowadzonego przez CBOS.
rozwiń zwiń