Robert Firmhofer: Piknik Naukowy ma charakter formacyjny, pomaga planować edukację

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 09:18
- Rola Pikniku wykracza poza jednodniowe wydarzenie, ma on charakter formacyjny. Tu można zobaczyć, co naukowcy robią naprawdę, można z nimi porozmawiać nieformalnie – tak do przyjścia na Stadion Narodowy zachęcał Robert Firmhofer z Centrum Nauki Kopernik.
Audio
  • Robert Firmhofer o 19. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (Sygnały dnia/Jedynka)
Dyrektor Centrum Nauki Kopernik  Robert Firmhofer
Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert FirmhoferFoto: PAP/Marcin Kalinski

W sobotę już po raz 19. można odwiedzać Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Na Stadionie Narodowym w Warszawie na ponad dwustu stanowiskach przygotowano około tysiąca pokazów, eksperymentów i warsztatów typu "zrób to sam".

Piknik Naukowy: transmisja na żywo >>>

Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer, mówił w radiowej Jedynce, że to idealne miejsce dla młodych ludzi, by zastanowić się nad swoją edukacyjną przyszłością. Jak tłumaczył - w szkole nie do końca można się przekonać, czym jest praca w dziedzinie biologii, chemii, robotyki. Według przeprowadzonych przez organizatorów imprezy badań dość sporo poniżej 25 roku życie deklaruje, że Piknik pomógł im sprecyzować plany edukacyjne, w przypadku niektórych pomógł im wybrać zawód


Radiowa Jedynka na 19. Pikniku Naukowym >>>

W tym roku tematem przewodnim jest światło i zagadnienia z nim związane - od peryskopów przez pryzmaty i zabytkowe neony do teorii względności Einsteina, i systemu nawigacji GPS. Organizatorzy spodziewają się rekordowej frekwencji. W ubiegłym roku było to 120 tysięcy gości.

Wstęp jest bezpłatny. Impreza potrwa od godz. 11.00 do 20.00.

Dlaczego ludzie przychodzą na kolejne edycje Pikniku Naukowego? – Chodzi im o to, by ciekawie spędzić czas, interesuje ich nauka, mają na względzie edukację dzieci, a to jest ciekawe doświadczenie dla najmłodszych. To najczęstsze motywacje, ale potem okazuje się, że goście znajdują na tej imprezie jeszcze coś wartościowego dla siebie.

A więcej o atrakcjach piknikowych w nagraniu audycji. Zachęcamy do posłuchania.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik

Godzina emisji: 8.15

Data emisji: 09.05.2015

agkm/asz

Czytaj także

Studio Reportażu i Dokumentu na Pikniku Naukowym 2015

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 10:42
W sobotę 9 maja od 11.00 zapraszamy wszystkich do odwiedzenia namiotu Studia Reportażu i Dokumentu (B23) na 19. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie Narodowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

19. Piknik Naukowy. Chajzer, Podsiadło i MissSpark w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 09:00
W naszym namiocie na Pikniku Naukowym spotkacie Filipa Chajzera, Dawida Podsiadło, Honoratę Skarbek i projektantkę MissSpark.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Honorata Skarbek o 19. Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 12:28
Honorata Skarbek pojawi się na stoisku Czwórki podczas 19. Pikniku Naukowego organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. - Już nie mogę się doczekać, to będzie mój pierwszy raz - cieszy się wokalistka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Jedynką na Pikniku Naukowym można posłuchać... światła

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 08:50
Gra na laserowej harfie, pokazy hologramów, samodzielne budowanie spektroskopów i kalejdoskopów to tylko niektóre z atrakcji Pikniku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

19. Piknik Naukowy. Dotknij nauki!

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 15:06
Zobacz, jak pracują naukowcy. Weź udział w eksperymentach, grach, zobacz pokazy. 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbywa się pod hasłem "Światło".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagraj w kultowym filmie "Rejs" na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 01:26
- Przygotowaliśmy namioty i choć mowa o świetle, to u nas będzie ciemno - uchyla rąbka tajemnicy Anna Sienkiewicz-Rogowska z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.
rozwiń zwiń