Szef BBN: trzeba wydawać więcej na modernizację wojska

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 08:30
Musimy podążać za innymi armiami świata. Jeśli one wydają jedną czwartą budżetu obronnego na modernizację techniczną wojska, to my powinniśmy przeznaczać nawet więcej - mówił gen. Stanisław Koziej w Jedynce.
Audio
  • Szef BBN Stanisław Koziej o planach dotyczących finansowania obronności (Sygnały dnia/jedynka)
Gen. Stanisław Koziej
Gen. Stanisław KoziejFoto: W.Kusiński/Polskie Radio

W Sejmie debatowano w środę nad ustawą o finansowaniu sił zbrojnych. Wydatki na wojsko i obronność mają wzrosnąć do co najmniej 2 procent PKB - obecnie obowiązuje nas 1,95 procent PKB. Według szacunków, to wzrost o około 800 mln zł.

Szef BBN  Stanisław Koziej  powiedział, że wiele krajów europejskich zredukowało wydatki na obronność w ostatnim czasie. My dodatnio wyróżniamy się na tym polu, co więcej, możemy długookresowo planować wydatki.

Stanisław Koziej podkreślił również, że teraz na modernizację techniczną inne kraje wydają około 1/4 pieniędzy przeznaczanych na wojsko. By je dopędzić, musimy wydawać więcej - dodał. Zaznaczył, że Polska ma jednak i inne ważne wydatki. - Musimy inwestować nie tylko w uzbrojenie, ale też np. we wzmocnienie ściany wschodniej etc. - mówił. Szef BBN przyznał, że duża część budżetu wojskowego jest przeznaczona na płace i emerytury wojskowych.

Jakie jeszcze są plany związane z naszą obronnością? Kiedy, według wstępnych założeń, priorytetem staną się technologie informatyczne i satelitarne, drony? O tym w rozmowie.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Stanisław Koziej (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen.)

Data emisji: 14.05.2015

Godz. emisji: 7:17

***

agkm/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Szef BBN: wzmacnianie ukraińskiej armii służy Polsce i Europie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 15:31
- Im silniejsza armia ukraińska, tym większa szansa na zatrzymanie eskalacji konfliktu. Dlatego wzmacnianie ukraińskiej armii leży interesie Europy, Polski i Ukrainy - oświadczył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej po spotkaniu z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie mniej niż 2 proc. PKB na obronność

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 09:30
Gościem "Sygnałów dnia" będzie szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej.
rozwiń zwiń