Kpt. Piotr Kuźniar: koniec świata wygląda bajkowo

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 11:11
- Antarktyda i te wielkie przestrzenie tam są niesamowite. W zestawieniu z nimi człowiek czuje się małym ziarenkiem piasku. Efekt jest taki, że chce się tam potem wracać – mówi kapitan jachtu Selma Expeditions.
Audio
  • Kpt. Piotr Kuźniar o wyprawie i rejsie na Morze Rossa (Sygnały dnia/Jedynka)
Piotr Kuźniar kierował wyprawą Selma-Antarktyda-Wytrwałość, która ustanowiła bezwzględny rekord świata w dotarciu drogą wodną na Południe
Piotr Kuźniar kierował wyprawą Selma-Antarktyda-Wytrwałość, która ustanowiła bezwzględny rekord świata w dotarciu drogą wodną na PołudnieFoto: J.Cieliszak/Selma Expeditions.com

W lutym 2015 r. członkowie wyprawy Selma-Antarktyda-Wytrwałość, której patronowała radiowa Jedynka, dotarli do Zatoki Wielorybów u wybrzeży Antarktydy. Tym samym ustanowili oni nowy rekord świata w żegludze pod żaglami i bezwzględny rekord świata w dotarciu drogą wodną na Południe.

- To był magiczny moment. Była gęsta mgła, wiał zmienny wiatr, na pokładzie pojawił się lód w dużej ilości. Nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, mgła wyparowała i spostrzegliśmy, że jesteśmy na tym słynnym końcu świata, najdalej gdzie się da dopłynąć na Południe. Gdybym sam chciał to wszystko wyreżyserować, nie byłbym w stanie zrobić tego lepiej - podkreśla kpt. Piotr Kuźniar.

Gość Jedynki zaprosił również słuchaczy do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie na wystawę, prezentującą najciekawsze zdjęcia, filmy i slajdy z wyprawy i rejsu na Morze Rossa. Otwarcie w sobotę, w Noc Muzeów, o godz. 19.00.

Z audycji można dowiedzieć się również, jak wyglądały przygotowania do wyprawy Selma-Antarktyda-Wytrwałość i czy między członkami załogi jachtu Selma Expeditions dochodziło do napięć.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: Piotr Kuźniar (kapitan jachtu Selma Expeditions)

Data emisji: 16.05.2015

Godzina emisji: 8.16

pg/mc

Czytaj także

Selma Expeditions na końcu świata. Z Antarktydy trzeba jeszcze wrócić

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 23:00
Tak daleko nie dotarł żaden jacht. Selma Expeditions dopłynęła do Zatoki Wielorybów na antarktycznym morzu Rossa, ale wyprawa jeszcze się nie zakończyła.
rozwiń zwiń