Przewodniczący OPZZ: w Polsce mamy pracowników dwóch kategorii

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 09:00
- Wiele grup zawodowych wykonujących pracę, nie ma prawa obrony swoich praw i interesów - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) Jan Guz.
Audio
  • Przewodniczący OPZZ Jan Guz o prawach osób zatrudnionych na "śmieciówkach" i roli OPZZ na polskiej scenie politycznej (Sygnały dnia/Jedynka)
Jan Guz
Jan GuzFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Trybunał Konstytucyjny orzeknie we wtorek, czy zatrudnieni na tzw. śmieciówkach mogą tworzyć związki zawodowe i wstępować do już istniejących. O zbadanie zgodności z konstytucją i prawem międzynarodowym przepisów ustawy o związkach zawodowych wniosło do TK OPZZ.

Zdaniem Jana Guza, "pracujący powinni mieć, na równi z zatrudnionymi, prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych". - Mówi się, że mamy niskie uzwiązkowienie, a ponad 40 procent zatrudnionych na podstawie różnego rodzaju substytutów prawnych nie ma prawa zrzeszania się. Nie mają pełnego prawa ochrony socjalnej ani wynagrodzeniowej - informuje przewodniczący OPZZ.

- W Polsce mamy pracowników dwóch kategorii. Trzeba dokonać zmian tak, by prawa pracownicze były chronione, jak w innych krajach europejskich - ocenia.

Guz mówił także o tym, co rozumie pod pojęciem szerokiej lewicy oraz jakie są aspiracje OPZZ przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Jan Guz (przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ)

Data emisji: 2.06.2015

Godzina emisji: 8.16

kh/kk

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Co szósta umowa na czas określony zawierana na więcej niż pięć lat

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 07:17
Już co szósta umowa na czas określony jest zawierana na więcej niż pięć lat - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Firmy nadal starają się unikać stałego zatrudnienia.
rozwiń zwiń