"Dwa Teatry" - jedyne takie przedsięwzięcie w Europie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 08:30
Są wielkie międzynarodowe festiwale słuchowisk - np. Prix Italia - którym Polskie Radio stara się dorównać. Wyjątkowość Festiwalu Dwa Teatry polega jednak na tym, że jest to krajowe spotkanie twórców radiowych.
Maria Pakulnis podczas nagrania słuchowiska w Teatrze Polskiego Radia
Maria Pakulnis podczas nagrania słuchowiska w Teatrze Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Dyrektor Teatru Polskiego Radia i zarazem dyrektor artystyczny XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" Janusz Kukuła zwraca uwagę, że festiwal, to jedyna znana mu tego typu impreza radiofonii publicznych. Gość Jedynki ubolewa, że Polacy nie interesują się sztuką, dlatego organizatorzy tak dbają o ten festiwal. Nie ma na nim barier między aktorami a publicznością.

Festiwal "Dwa Teatry" >>> Dowiedz się więcej

Maria Pakulnis, która w tym roku jest w jury festiwalu przyznaje, że rola jurora jest trudniejsza niż aktora biorącego udział w przedstawieniu. Spędziła wiele godzin słuchając nagrań słuchowisk, a niektórych słuchała po kilka razy, aby wychwycić wszystkie niuanse i być obiektywną.

Jak nagrywa się słuchowiska radiowe? Czy młodzi aktorzy są zainteresowani udziałem w radiowym teatrze? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych

Goście: Maria Pakulnis (aktorka), Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia i dyrektor artystyczny XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")

Data emisji: 27.06.2015

Godzina emisji: 7.15

ag/ei

Czytaj także

Święto sztuki w Sopocie. Ruszył Festiwal "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 12:57
Trzy dni potrwa święto teatru radiowego i telewizyjnego w Sopocie. W tegorocznym konkursie udział bierze 17 słuchowisk i 15 spektakli telewizyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Teatru Polskiego Radia: w słuchowisku najważniejsza jest wyobraźnia

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 05:39
- Luis Bunuel powiedział, że film jest taki jak sen, a ja parafrazując tego genialnego reżysera dodam, że słuchowisko radiowe jest jak myśl. W 40-50 minutach myślimy to samo, choć każdy z nas widzi swój świat, przefiltrowany przez własne doświadczenie i własną wrażliwość oraz to, co dla nas najważniejsze, czyli wyobraźnię - stwierdził Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń