Leszek Balcerowicz: w Grecji symulowano reformy

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 08:15
Nie wierzymy w nie, ale jesteśmy zmuszeni je uchwalić - tak o reformach, których od Grecji domagają się wierzyciele mówił premier Grecji Aleksis Cipras przed głosowaniem w parlamencie. Ostatecznie parlament przyjął warunki porozumienia. Premiera wsparła opozycja, ale w jego Syrizie doszło do rozłamu. Wcześniej zrezygnował minister finansów, teraz odeszła wiceminister.
Audio
  • Leszek Balcerowicz o greckich reformach i podobieństwach między Grecją i Polską (Jedynka/Sygnały dnia)
Leszek Balcerowicz przekonuje, że Polska powinna wyciągnąć wnioski z greckiej lekcji
Leszek Balcerowicz przekonuje, że Polska powinna wyciągnąć wnioski z greckiej lekcjiFoto: Jacek Konecki/PR

- To jest dziwaczna argumentacja - tak słowa greckiego premiera ocenił Leszek Balcerowicz. Gość Jedynki przyznał, że sam zadaje pytanie, jak w takim razie reformy będą realizowane.

Balcerowicz zwrócił uwagę, że to co teraz uzgodniono, figurowało już we wcześniejszych programach, ale nie było realizowane. - W Grecji mieliśmy do czynienia z symulowaniem lub sabotowaniem reform - stwierdził ekonomista i dodał, że na przykładzie Grecji widać, jak na ludziach mści się zła polityka.

Podkreślił, że Polska powinna wyciągnąć z Grecji wnioski. Jako przykład podał propozycję PiS, żeby wziąć 50 mld zł z uszczelnienia systemu VAT, bez wytłumaczenia jak to zrobić. - To grecka groteska - powiedział Balcerowicz, wskazując, że taki krok podwoi deficyt budżetowy.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Leszek Balcerowicz (Fundacja Obywatelskiego Rozwoju)

Data emisji: 16.07.2015

Godzina emisji: 8.17

fc/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Europa już nie ufa Grecji

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 21:20
17 godzin negocjacji, kilka przerw, ale w końcu się udało - państwa europejskie porozumiały się z Grecją. Na jakie warunki przystał premier Aleksis Cipras i czy będzie w stanie przekonać rodaków do zaciskania pasa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poufny raport MFW o Grecji. Jest bardzo źle

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 18:59
Grecja, ze względu na fatalne skutki kontroli kapitałowej i zamknięcia banków, potrzebuje znacznie większej pomocy i redukcji długu niż przewidzieli jej europejscy partnerzy - wynika z poufnego raportu MFW.
rozwiń zwiń