Wspomnienia Cichociemnego ze zniszczonej Warszawy. "Głucha cisza i ruiny"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 08:59
Kapitan Aleksander Tarnawski "Upłaz" jest jednym z dwóch żyjących żołnierzy desantowych nazywanych Cichociemnymi. W radiowej Jedynce opowiedział o tym, jaki widok zniszczonej Warszawy pozostał mu w pamięci.
Audio
  • Kapitan Aleksander Tarnawski o Cichociemnych w czasie II wojny światowej (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Spacer po wystawie w Muzeum Powstania Warszawskiego poświęconej jednostce GROM (Sygnały dnia/Jedynka)
Były Cichociemny Aleksander Tarnawski (z lewej), dowódca JW GROM Piotr Gąstał (w środku) i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski (z prawej) zwiedzają wystawę Jest w Polsce taka siła. JW GROM_Cichociemni 1990-2015 w Muzeum Powstania Warszawskiego
Były Cichociemny Aleksander Tarnawski (z lewej), dowódca JW GROM Piotr Gąstał (w środku) i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski (z prawej) zwiedzają wystawę "Jest w Polsce taka siła. JW GROM_Cichociemni 1990-2015" w Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/Radek Pietruszka

Aleksander Tarnawski "Upłaz" wspomina, że do Cichociemnych przystąpił z prozaicznych powodów. W czasie wojny służył w Szkocji w polskiej dywizji pancernej. - Życie było nudne - powiedział. Gdy zaproponowano mu, by poleciał do Polski, zgodził się bez wahania.

Jak wyjaśnia, przez jakiś czas mieszkał w Warszawie, a później został przeniesiony do Świdra. To właśnie tam wydarzyła się historia, którą wspomina jako swoje największe osiągnięcie. Co ciekawe, nie ma ona związku z polem bitwy, ale z pewną Żydówką, z którą kapitan Tarnawski chodził na spacery.

POWSTANIE WARSZAWSKIE - serwis specjalny >>>

Gość Jedynki wspomina 17 stycznia 1945 roku, gdy Rosjanie weszli do Warszawy. Kapitan Tarnawski był jednym z pierwszych, którzy przeszli przez Wisłę i zobaczyli miasto. Jak mówi, wrażenie było potworne. - Głucha cisza i ruiny, ani żywej duszy - tłumaczy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Rozmawia: Monika Krasińska

Gość: kpt Aleksander Tarnawski "Upłaz" (Cichociemny)

Przygotowała: Marta Masłowska

Gość: Piotr Śliwowski (kurator wystawy "Jest w Polsce taka siła. JW GROM_Cichociemni 1990–2015")

Data emisji: 1.08.2015

Godzina emisji: 6.54 (materiał), 7.48 (rozmowa)

Materiały wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"

bk/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

71. rocznica Powstania Warszawskiego. Największy zryw w okupowanej Europie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 09:08
1 sierpnia 1944 r. na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.
rozwiń zwiń