X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomnienia Cichociemnego ze zniszczonej Warszawy. "Głucha cisza i ruiny"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 08:59
Kapitan Aleksander Tarnawski "Upłaz" jest jednym z dwóch żyjących żołnierzy desantowych nazywanych Cichociemnymi. W radiowej Jedynce opowiedział o tym, jaki widok zniszczonej Warszawy pozostał mu w pamięci.
Audio
  • Kapitan Aleksander Tarnawski o Cichociemnych w czasie II wojny światowej (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Spacer po wystawie w Muzeum Powstania Warszawskiego poświęconej jednostce GROM (Sygnały dnia/Jedynka)
Były Cichociemny Aleksander Tarnawski (z lewej), dowódca JW GROM Piotr Gąstał (w środku) i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski (z prawej) zwiedzają wystawę Jest w Polsce taka siła. JW GROM_Cichociemni 1990-2015 w Muzeum Powstania Warszawskiego
Były Cichociemny Aleksander Tarnawski (z lewej), dowódca JW GROM Piotr Gąstał (w środku) i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski (z prawej) zwiedzają wystawę "Jest w Polsce taka siła. JW GROM_Cichociemni 1990-2015" w Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/Radek Pietruszka

Aleksander Tarnawski "Upłaz" wspomina, że do Cichociemnych przystąpił z prozaicznych powodów. W czasie wojny służył w Szkocji w polskiej dywizji pancernej. - Życie było nudne - powiedział. Gdy zaproponowano mu, by poleciał do Polski, zgodził się bez wahania.

Jak wyjaśnia, przez jakiś czas mieszkał w Warszawie, a później został przeniesiony do Świdra. To właśnie tam wydarzyła się historia, którą wspomina jako swoje największe osiągnięcie. Co ciekawe, nie ma ona związku z polem bitwy, ale z pewną Żydówką, z którą kapitan Tarnawski chodził na spacery.

POWSTANIE WARSZAWSKIE - serwis specjalny >>>

Gość Jedynki wspomina 17 stycznia 1945 roku, gdy Rosjanie weszli do Warszawy. Kapitan Tarnawski był jednym z pierwszych, którzy przeszli przez Wisłę i zobaczyli miasto. Jak mówi, wrażenie było potworne. - Głucha cisza i ruiny, ani żywej duszy - tłumaczy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Rozmawia: Monika Krasińska

Gość: kpt Aleksander Tarnawski "Upłaz" (Cichociemny)

Przygotowała: Marta Masłowska

Gość: Piotr Śliwowski (kurator wystawy "Jest w Polsce taka siła. JW GROM_Cichociemni 1990–2015")

Data emisji: 1.08.2015

Godzina emisji: 6.54 (materiał), 7.48 (rozmowa)

Materiały wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"

bk/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

71. rocznica Powstania Warszawskiego. Największy zryw w okupowanej Europie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 09:08
1 sierpnia 1944 r. na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.
rozwiń zwiń