Bogdan Borusewicz: prezydent powinien być ponad podziałami

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 08:08
- Mam nadzieję, że Andrzej Duda nie będzie prezydentem partyjnym i będzie dbał także o tych, którzy na niego nie głosowali - mówi w "Sygnałach dnia" marszałek Senatu.
Audio
  • Bogdan Borusewicz o Andrzeju Dudzie i Bronisławie Komorowskim (Sygnały dnia/Jedynka)
Bogdan Borusewicz
Bogdan Borusewicz Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Andrzej Duda po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym rozpocznie w czwartek pięcioletnią prezydenturę.

Bogdan Borusewicz podkreśla, że liczy na to, iż nowy prezydent "będzie łączył, a nie dzielił". - Powinien dbać także o tych, którzy mają inne podejście do funkcji państwa i inne poglądy. Tu nie chodzi jednak o odcięcie się od własnych poglądów, ale żeby prezydent był ponad podziałami - zaznacza marszałek Senatu. Gość Jedynki podkreśla, że to są jego nadzieje, natomiast, jeśli chodzi o obawy, dodał, że ma "generalną, że tak nie będzie".

Gość "Sygnałów dnia" krytycznie podchodzi do zapowiedzi Andrzeja Dudy dotyczącej objazdu po kraju. - Zbliża się bardzo ważna parlamentarna kampania wyborcza i nie byłoby dobrze gdyby prezydent Duda zaangażował się w nią, a są takie sygnały. Ogólna zasada jest taka, że prezydent rezygnuje z przynależności partyjnej - podkreśla Bogdan Borusewicz.

Marszałek Senatu, prezydenturę Bronisława Komorowskiego nazywa "dobrą i stabilizującą". - W tych przestrzeniach, w których prezydent ma kompetencje, Bronisław Komorowski zrobił bardzo dużo, szczególnie, jeżeli chodzi o wojsko i politykę zagraniczną związaną z sytuacją militarną i agresją Rosji na Ukrainę - mówi rozmówca Krzysztofa Grzesiowskiego.

Bogdan Borusewicz mówił także o wątpliwościach senatorów dotyczących kandydatury Adama Bodnara na Rzecznika Praw Obywatelskich. Ocenił też decyzję Andrzeja Biernata, który zrezygnował w środę z funkcji p.o. sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Bogdan Borusewicz (marszałek Senatu)

Data emisji: 6.08.2015

Godzina emisji: 7.15

kh/tj

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Premier Kopacz apeluje do Andrzeja Dudy o zwołanie Rady Gabinetowej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 21:37
Ewa Kopacz zwróciła się też do Andrzeja Dudy, by jako prezydent spotkał się z nią i jej ministrami, zwołując Radę Gabinetową. - Będziemy mogli przedstawić zamierzenia rządu na najbliższe miesiące, a także porozmawiać o najważniejszych dla Polski sprawach - mówiła premier.
rozwiń zwiń