Andrzej Duda złoży przysięgę na kaligrafowaną konstytucję RP

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 08:52
Trzy miesiące zajęło krakowskiej artystce wykaligrafowanie tekstu Konstytucji RP. W czwartek przysięgę na nią złoży prezydent Andrzej Duda. - Dużym wyzwaniem było wykonanie tej pracy, ale trzeba było również uruchomić przy niej pokłady pokory - mówiła w "Sygnałach dnia" Ewa Landowska.
Audio
  • Ewa Landowska o kaligrafowaniu konstytucji RP (Sygnały dnia/Jedynka)
Na ręcznie przepisany przez Ewę Landowską dokument prezydencką przysięgę złoży Andrzej Duda
Na ręcznie przepisany przez Ewę Landowską dokument prezydencką przysięgę złoży Andrzej DudaFoto: PAP/Marcin Obara

Jak tłumaczyła, musiała się powstrzymywać przed puszczeniem wodzy fantazji, bo pierwszym podstawowym ustaleniem, które dostała wraz ze zleceniem na tę pracę z Kancelarii Sejmu, była oszczędność. - Formą wielkich liter pozwoliłam sobie na nawiązanie do Konstytucji 3 Maja. One są charakterystyczne, dosyć ozdobne, muszą wystarczyć za całe szaleństwo, na jakie mogłam sobie pozwolić - powiedziała artystka w "Sygnałach dnia".

Wykaligrafowany tekst liczy 83 strony, tyle co drukowany oryginał. Ewa Landowska zastosowała krój "italica" zwany też kursywą humanistyczną, który narodził się we Włoszech pod koniec XV wieku. - Zdecydowałam się na niego również dlatego, że jest dość czytelny - przyznała.

Zdaniem Landowskiej, bardzo ważne jest to, na czym i przy pomocy czego się pisze. - Relacja atramentu do papieru nie zawsze jest taka sama. Czasami mamy świetny papier, ale atrament nie zachowuje się na nim najlepiej i odwrotnie. Papier oraz atrament muszą być materiałami trwałymi, nie może być tak, że za pięć lat wypłowieją lub się rozkruszą - dodała artystka.

Dlatego egzemplarz Konstytucji RP został wykaligrafowany na papierze przywiezionym z Włoch. W sklepie papierniczym raczej się go nie kupi.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Ewa Landowska (kaligrafka)

Godzina emisji: 7.50

Data emisji: 6.08.2015

tj/asz

Czytaj także

Bogdan Borusewicz: prezydent powinien być ponad podziałami

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 08:08
- Mam nadzieję, że Andrzej Duda nie będzie prezydentem partyjnym i będzie dbał także o tych, którzy na niego nie głosowali - mówi w "Sygnałach dnia" marszałek Senatu.
rozwiń zwiń