X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Duda złoży przysięgę na kaligrafowaną konstytucję RP

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 08:52
Trzy miesiące zajęło krakowskiej artystce wykaligrafowanie tekstu Konstytucji RP. W czwartek przysięgę na nią złoży prezydent Andrzej Duda. - Dużym wyzwaniem było wykonanie tej pracy, ale trzeba było również uruchomić przy niej pokłady pokory - mówiła w "Sygnałach dnia" Ewa Landowska.
Audio
  • Ewa Landowska o kaligrafowaniu konstytucji RP (Sygnały dnia/Jedynka)
Na ręcznie przepisany przez Ewę Landowską dokument prezydencką przysięgę złoży Andrzej Duda
Na ręcznie przepisany przez Ewę Landowską dokument prezydencką przysięgę złoży Andrzej DudaFoto: PAP/Marcin Obara

Jak tłumaczyła, musiała się powstrzymywać przed puszczeniem wodzy fantazji, bo pierwszym podstawowym ustaleniem, które dostała wraz ze zleceniem na tę pracę z Kancelarii Sejmu, była oszczędność. - Formą wielkich liter pozwoliłam sobie na nawiązanie do Konstytucji 3 Maja. One są charakterystyczne, dosyć ozdobne, muszą wystarczyć za całe szaleństwo, na jakie mogłam sobie pozwolić - powiedziała artystka w "Sygnałach dnia".

Wykaligrafowany tekst liczy 83 strony, tyle co drukowany oryginał. Ewa Landowska zastosowała krój "italica" zwany też kursywą humanistyczną, który narodził się we Włoszech pod koniec XV wieku. - Zdecydowałam się na niego również dlatego, że jest dość czytelny - przyznała.

Zdaniem Landowskiej, bardzo ważne jest to, na czym i przy pomocy czego się pisze. - Relacja atramentu do papieru nie zawsze jest taka sama. Czasami mamy świetny papier, ale atrament nie zachowuje się na nim najlepiej i odwrotnie. Papier oraz atrament muszą być materiałami trwałymi, nie może być tak, że za pięć lat wypłowieją lub się rozkruszą - dodała artystka.

Dlatego egzemplarz Konstytucji RP został wykaligrafowany na papierze przywiezionym z Włoch. W sklepie papierniczym raczej się go nie kupi.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Ewa Landowska (kaligrafka)

Godzina emisji: 7.50

Data emisji: 6.08.2015

tj/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bogdan Borusewicz: prezydent powinien być ponad podziałami

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 08:08
- Mam nadzieję, że Andrzej Duda nie będzie prezydentem partyjnym i będzie dbał także o tych, którzy na niego nie głosowali - mówi w "Sygnałach dnia" marszałek Senatu.
rozwiń zwiń