Prof. Skarżyński: co piąte dziecko w wieku szkolnym ma kłopoty ze słuchem

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 07:45
- Dzieci w wieku szkolnym, z różnymi zaburzeniami słuchu, jest w Polsce około 18-20 procent - mówi w "Sygnałach dnia" w Jedynce dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie.
Audio
  • Prof. Henryk Skarżyński o programie badań przesiewowych słuchu u dzieci (Sygnały dnia/Jedynka)
Prof. Henryk Skarżyński
Prof. Henryk SkarżyńskiFoto: J.Konecki/Polskie Radio

Ruszają ogólnopolskie badania przesiewowe słuchu. Od września objęci nimi zostaną uczniowie szkół podstawowych z gmin wiejskich. Ich celem jest wczesne wykrycie zaburzeń słuchu, przede wszystkim u dzieci, które zaczynają naukę. 

Prof.Henryk Skarżyński mówi, że co piąte dziecko rozpoczynające edukację, ma różnego rodzaju kłopoty związane ze słuchem. - Na szczęście nie są to dzieci głuche, ale mające mimo wszystko problemy z komunikacją. Ma to wpływ na rozwój, edukację a w konsekwencji na dorosłe życie - tłumaczy gość Jedynki.

Profesor podkreśla, że zmian odwracalnych jest więcej, niż tych nieodwracalnych, dlatego badania przesiewowe są bardzo ważne. - Ważne jest także, by nie zakończyło się na badaniu i aby dziecko, które nie przejdzie badań przesiewowych trafiło do dalszej diagnostyki - mówi laryngolog i dodaje, że badaniami przesiewowymi słuchu objętych zostanie co najmniej 140 tysięcy dzieci.

Profesor Skarżyński tłumaczy także, jak rozpoznać u dziecka kłopoty ze słuchem. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Henryk Skarżyński (dyrektor Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach)

Data emisji: 19.08.2015

Godzina emisji: 8.18

kh/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lekarze ostrzegają: oparzenia słoneczne z dzieciństwa zwiększają ryzyko czerniaka

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 11:24
Chrońmy dzieci w czasie upałów. Oparzenia słoneczne nabyte w okresie dzieciństwie zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka - przestrzega onkolog kliniczny dr Michał Piątek z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach.
rozwiń zwiń