X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piotr Duda: pierwszy postulat sierpniowy jest obecnie zagrożony

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 09:19
- 35 lat po podpisaniu porozumień sierpniowych pierwszy postulat o wolnych związkach zawodowych jest zagrożony - mówi w "Sygnałach dnia" Piotr Duda, szef Solidarności.
Audio
  • Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność": pierwszy postulat sierpniowy zagrożony (Sygnały dnia)
Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność
Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność"Foto: Polskie Radio

Gość Jedynki powiedział, że młodzi ludzie chcący założyć związek zawodowy w swoich zakładach, są wyrzucani z zakładów pracy. - Tak się dzieje, bo jest na to ciche przyzwolenie rządzących - podkreślił Piotr Duda.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" uważa, że współcześni związkowcy nie różnią się od tych sprzed 35 lat, gdyż walczą nadal o postulaty społeczno-socjalne. Zdaniem Dudy, niektórzy ludzie, korzystając z wywalczonej wolności - jak się wyraził - zniewalają innych. Cierpią przez to szczególnie młodzi - dodał związkowiec.

- Wolność ma wymiar ustrojowy, ale także społeczno-socjalny. Dziś niektórzy korzystają z tej wolności zniewalając innych do pracy na czarno czy na "śmieciówkach". To jest zabieranie człowiekowi wolności - zauważył szef Solidarności.

Piotr Duda stwierdził również, że dziś żadnych korzyści z transformacji nie odczuwają te grupy zawodowe, które stanowiły o sile Solidarności. - Ci ludzie na pewno nie myśleli, że będą żyli w kraju wolnym, ale takim w którym szerzy się patologia społeczna - podkreślił.

Gość Jedynki powiedział, że Solidarność stara się pomagać kombatantom, ale - jak przyznał - takie działania powinny być rolą państwa. - Po 1989 roku kolejne rządy solidarnościowe nie zaopiekowały się tymi osobami, które zrobiły wszystko, żeby oni dzisiaj sprawowali władze - powiedział.

Szef Solidarności przyznał też, że to on przedstawił prezydentowi pomysł referendum 25 października. Zapewniał o obywatelskim charakterze plebiscytu, w którym Polacy mają zdecydować między innymi o kwestii wieku emerytalnego.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Piotr Duda (przewodniczący NSZZ "Solidarność")

Data emisji: 31.08.2015

Godzina emisji: 8.16

to/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rocznica Sierpnia '80. Prezydent: dzięki Solidarności Polacy zrozumieli, że wspólnota może zwyciężyć

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 16:42
To Solidarność przełamała impas komunizmu - powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości 35. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Szczecinie. Nie zabrakło również odniesień do współczesności. Prezydent mówił o potrzebie kierowania się przez państwo zasadami sprawiedliwości społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek przemian. 35 lat od podpisania porozumień sierpniowych

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 13:54
Podpisane 31 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej porozumienia sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Stały się też początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.
rozwiń zwiń