Narodowe Czytanie "Lalki". "Był już najwyższy czas"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 10:18
- Wielu naukowców podkreśla, że "Lalka" to największa polska powieść, która dorównuje tym wielkim, zachodnim dziełom Balzaca, Hugo, czy Jane Austen - mówi Krzysztof Dudek, szef Narodowego Centrum Kultury.
Audio
  • Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek o Narodowym Czytaniu "Lalki" (Sygnały dnia/Jedynka)
Prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą zainaugurowali w Ogrodzie Saskim w Warszawie akcję Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa
Prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą zainaugurowali w Ogrodzie Saskim w Warszawie akcję Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława PrusaFoto: Radek Pietruszka/PAP

Akcję Narodowego Czytania zainaugurowała trzy lata temu lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Dwa lata temu czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, a rok temu "Trylogię". Już w sobotę (5.09) cała Polska zacznie czytać "Lalkę" Bolesława Prusa.

Czytaj także
lalka BEATA TYSZKIEWICZ pap Wołoszczuk 663x364.jpg
Czytanie "Lalki" w Jedynce

- To czytelnicza akcja bez precedensu po 1989 roku. Dzięki mediom, w tym Polskiemu Radiu, samorządom, organizacjom pozarządowym, Kancelarii Prezydenta i Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego stworzyliśmy nową jakość w tej dziedzinie. To również bardzo ważny sygnał, że kultura nie jest dodatkiem do innych rzeczy, tylko sama jest czymś bardzo istotnym dla Polski i naszego rozwoju - podkreśla w "Sygnałach dnia" Krzysztof Dudek, współorganizator Narodowego Czytania "Lalki".

Transmisja Narodowego Czytania będzie dostępna na głównej stronie Polskiego Radia (Zobacz) i na stronie poświęconej akcji (Zobacz).

Z audycji dowiesz się również, czy dotychczasowe akcje przełożyły się na wzrost czytelnictwa i czy kolejne Narodowe Czytanie poświęcone będzie książce Leopolda Tyrmanda "Zły".

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Krzysztof Dudek (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 5.09.2015

Godzina emisji: 8.20

pg/bch

Czytaj także

Cała Polska czyta "Lalkę" Bolesława Prusa

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 04:42
W 1300 miastach w Polsce w sobotę rozbrzmi "Lalka" Bolesława Prusa. - Myślę, że będzie to niezwykłe wydarzenie, dlatego gorąco je polecam - mówi Halina Przebinda, reżyser Narodowego Czytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarze Jedynki czytają "Lalkę" Prusa

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 21:39
W ponad tysiącu miejsc w Polsce zabrzmią w sobotę 5 września fragmenty "Lalki" Bolesława Prusa. A na naszej antenie będzie można usłyszeć fragmenty powieści w wykonaniu dziennikarzy Jedynki.
rozwiń zwiń