Aleksander Smolar: politycy grają sprawą imigrantów w kampanii

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 09:20
Gabinetowe rozmowy kilku przywódców partii są kluczowe, jeśli chce się znaleźć wspólny mianownik w sprawie imigrantów, mimo kampanii wyborczej – mówił Aleksander Smolar. Prezes Fundacji Batorego ocenił, że politycy wykorzystywali obawy Polaków przed przybyszami, zamiast uśmierzać lęki.
Audio
  • Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego, o problemie uchodźców i relacjach Polski i Ukrainy (Sygnały dnia/Jedynka)
Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego
Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana BatoregoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość "Sygnałów dnia" odniósł się do słów polityka PiS Mariusza Błaszczaka, który w odpowiedzi na zaproszenie wystosowane przez premier do szefów głównych partii, na rozmowy o imigrantach, zaproponował, by premier zabrała głos na forum Sejmu. Zdaniem Aleksandra Smolara – to co mówi Mariusz Błaszczak, to odmowa porozumienia. - To normalna gra polityczna, ale nie świadczy najlepiej o odpowiedzialności za państwo – stwierdził prezes Fundacji Batorego.

Aleksander Smolar mówił, że w Polsce jest większy problem ze zrozumieniem imigrantów niż na Zachodzie. Politycy, w jego ocenie, zamiast uspokajać, podsycają lęki – każda z partii boi się ustąpić, bo obawia się, że wykorzystałaby to konkurencja. Zaznaczył, że dzięki postawie części biskupów poprawiło się nastawienie Polaków wobec uchodźców. Ekspert podkreślił, że społeczeństwa się zmieniają, a imigranci są nam potrzebni.

Według Aleksandra Smolara strona ukraińska obawia się, że ewentualne nowe rządy PiS mogą prowadzić do zmiany polityki Polski, która uprzywilejowała Ukrainę. Zaznaczył, że śp. Lech Kaczyński przywiązywał do relacji z Kijowem olbrzymią wagę.

Więcej na temat sytuacji Ukrainy, wizyty premiera Arsenija Jaceniuka w Polsce i relacji polsko-ukraińskich – w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Aleksander Smolar (prezes Fundacji im. Stefana Batorego)

Data emisji: 9.09.2015

Godzina emisji: 8.19

agkm/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy plan przyjmowania uchodźców w UE. Ilu trafi do Polski?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 09:34
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawi w środę w Parlamencie Europejskim nowe propozycje, jak UE powinna poradzić sobie z rosnącą falą imigrantów i uchodźców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: Polska nie ma obowiązku przyjmowania imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 08:03
- Niemcy próbują podzielić się z innymi państwami Unii Europejskiej utrzymywaniem imigrantów - mówił w "Sygnałach dnia" Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata liderów partii o imigrantach. "Mleko już się rozlało"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 09:00
Premier Ewa Kopacz jest gotowa zgodzić się na przyjęcie większej liczby imigrantów niż Polska wcześniej deklarowała. Tę sprawę chce jednak wcześniej przedyskutować z liderami partyjnymi i zaprosiła ich na rozmowy. Czy są one potrzebne?
rozwiń zwiń